صفحه ۱۴۲۸

پیوست شماره 217:

نامه معظم له به نمایندگان مجلس در مخالفت با استقراض خارجی مورخه ‏68/10/8

بسم الله الرحمن الرحیم

توسط ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب حجه الاسلام آقای کروبی دامت افاضاته

حضرات آقایان نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران دامت توفیقاتهم

پس از سلام و تحیت، با اینکه با داشتن مطالب گفتنی زیاد در شرائط فعلی تصمیم بر ادامه سکوت داشتم ولی چون سکوت در مسائل مهمه ای که به سرنوشت انقلاب و نظام و کشور مربوط است نزد خدا و وجدان و ملت عزیز ما گناهی است نابخشودنی، ناچار شدم نکاتی را راجع به مساله استقراض خارجی که در این روزها مطرح است تذکر دهم.

فی الوسائل (ج 13 ص 77): "قال رسول الله (ص): ایاکم والدین فانه شین الدین "" و قال علی (ع): ایاکم و الدین فانه هم باللیل و ذل بالنهار".

موضوع استقراض خارجی از طرفی با حیثیت جهانی و ارزشهای اصولی انقلاب که تاکنون در راه آنها صدها هزار شهید و معلول و مجروح و اسیر داده ایم مخالف است، و از طرف دیگر از جمله مسائل مهمی بود که در آخرین زیارتم از حضرت امام طاب ثراه مطرح نمودم، لذا لازم دانستم توجه نمایندگان محترم ملت را به عواقب منفی و ذلت بار آن جلب نمایم.

شما می‎دانید که دولتهای استعمارگر غرب و شرق که معمولا کلید قرض دادنها و سرمایه گذاریهای خارجی به دست آنهاست هیچ گاه خیر و صلاح ملت ما و رشد و شکوفائی اقتصاد ما و جهان سوم را نمی خواهند، آنچه برای آنها مهم است وابستگی اقتصادی ما و به دنبال آن وابستگی فرهنگی و سیاسی و بی آبرو کردن انقلاب و نظام اسلامی در جهان سوم و نزد ملتهای محروم و مستضعفی است که چشم امید به انقلاب اسلامی ما دوخته اند.

آنان هر چند در مساله استقراض و یا سرمایه گذاری خارجی ظاهرا قیافه دوستی

ناوبری کتاب