صفحه ۱۴۲۳

الطمع " بپرهیز از اینکه بتازاند تو را شترهای طمع. تشبیه کرده که طمع مثل یک شتر است که انسان سوارش بشود و بتازاند و انسان را پرت کند "فتوردک مناهل الهلکه " شما را در آبشخورهای هلاکت وارد می‎کند "وان استطعت ان لا یکون بینک و بین الله ذو نعمه فافعل " اگر بتوانی یک کاری بکنی بین تو و بین خدا صاحب نعمتی واسطه نباشد انجام بده. اگر آن آقا و آن پولدار هم بخواهد به شما کمک کند باید خدا به دلش بیندازد؛ خوب شما از اول به خدا بگو "فانک مدرک قسمک و آخذ سهمک " تو بالاخره سهم خودت را درک می‎کنی و نصیبت می‎رسد "و ان الیسیر من الله سبحانه اعظم و اکرم من الکثیر من خلقه " کمی که از طرف خدا برسد بهتر از زیادی است که از دیگران به شما برسد "وان کان کل منه " هر چند همه از خداست.

ما قصدمان این است که درس بخوانیم تا هم خودمان با احکام اسلام و اخلاق اسلام آشنا باشیم و هم وظیفه امر به معروف و نهی از منکر و ارشاد را انجام بدهیم. اگر چنانچه در صدنفر اهل علم یک نفر هم کار سبک انجام بدهد، مردم نسبت به همه قضاوتشان بد خواهد بود، اگر یک قصاب دزد باشد مردم می‎گویند این قصاب دزد است؛ اما اگر یک آخوند کار بدی انجام داد مردم قضاوتشان نسبت به همه آخوندها بد خواهد بود. من بارها عرض کرده ام آقایان روحانیین که متلبس به لباس روحانیت شده اند، متوج به تاج ملائکه شدند، بسا از خیلی مباحات هم باید اجتناب کنند برای حفظآبروی روحانیت و دین که مردم به روحانیت و دین بد بین نباشند؛ اگر بدبین شدند دیگر مسائلشان را نمی پرسند؛ آنوقت ما گناه کرده ایم که سبب شده ایم مردم اعتمادشان به اهل علم کم بشود. بنابر این تبلیغ بروند آقایان برای ارشاد بروند قصدشان را خدا بکنند ان شاء الله.

در ضمن اگر چنانچه از ناحیه من سوء ادبی و یا بی احترامی نسبت به آقایان شده معذرت می‎خواهم برای اینکه دو سه ماهی فاصله می‎شود عمر هم دست خداست یک وقت می‎بینی ما دیگر خدمت آقایان نرسیدیم.

خداوند ان شاء الله خیر دنیا و آخرت به همه شما عنایت کند.

خداوند شر کفار و اجانب و صهیونیستها را از سر کشورهای اسلامی برطرف بکند و عاقبت همه ما را هم ختم به خیر نماید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ناوبری کتاب