صفحه ۱۴۱۳

پیوست شماره 211:

متن پیام تسلیت معظم له به مناسبت در گذشت جناب آقای مهندس مهدی بازرگان، مورخه ‏1373/11/1

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

تهران - جناب آقای مهندس عبدالعلی بازرگان دام توفیقه

پس از سلام و تحیت در گذشت مرحوم مغفور مرد فضیلت و تقوی والد محترم جناب مستطاب آقای مهندس مهدی بازرگان -رحمه الله علیه - را به جنابعالی و همه بازماندگان و علاقه مندان محترم تسلیت می‎گویم. خدمات علمی و فرهنگی و نیز مبارزات پیگیر و تحمل فشارها و زندانها و تبعیدهای ایشان در زمان طاغوت بر کسی پوشیده نیست. آن مرحوم از چهره های نادری بودند که در گرایش نسل جوان و دانشگاهی به اسلام و تعلیمات مذهب و نیز گسترش نهضت اسلامی در بین دانشگاهیان و فرهنگیان متدین کشور نقش زیادی داشتند، و در این رابطه شدیدا مورد کینه و غضب دستگاه طاغوت قرار گرفته بودند و محرومیت های زیادی را متحمل شدند. همین خدمات فرهنگی و مبارزات ممتد و تعهد ایشان بود که زمینه مقبولیت خاصی را برای ایشان فراهم نمود تا جائی که رهبر فقید انقلاب مرحوم امام -قدس سره - ایشان را به عنوان اولین نخست وزیر انقلاب و از اعضای برجسته شورای انقلاب معرفی نمودند.

و در آن شرائط حساس ایشان به اتفاق دوستان خود -با پیروی از رهبر فقید طاب ثراه - اولین دولت پس از انقلاب را تشکیل دادند و به خدمات زیادی موفق شدند.

از خداوند قادر متعال برای آن مرحوم غفران و علو درجات و حشر با اولیاء، و برای همه بازماندگان و علاقه مندان صبر جمیل و اجر عظیم و برای جنابعالی توفیق ادامه راه آن مرحوم را مسئلت می‎نمایم. والسلام علیکم و رحمه الله

‏19 شعبان 1415 - ‏1373/11/1 ‏
قم، حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب