صفحه ۱۳۵۹

مورد فتاوا و اقوال فقهای اربعه که پیشوایان مذاهب اربعه هستند داده است ؟!! در صورتی که آنان در قرن دوم هجری زندگی می‎کرده اند و هرگز پیامبر را ندیده اند، پس چه شده است که شیعه که اقوال و سنت عترت طاهره را پس از قرآن کریم اخذ و مورد تمسک و عمل قرار داده است کافر است ولی آنهائی که بر خلاف دستور صریح پیامبر اسلام به عترت او پشت کردند و تمسک به آنان ننمودند مسلمان مخلص از کار درآمدند؟!

چهار: حضرت امیر(ع) در خطبه دوم نهج البلاغه در مورد عترت پیامبر اکرم (ص) چنین فرموده است:

"هیچ کس از این امت را نباید با آل محمد(ص) مقایسه نمود و هیچ گاه قدر و منزلت کسانی که از نعمت عترت بهره مند می‎شوند را نباید با آنان مساوی دانست، همانا عترت اساس دین و پایه های یقین و معرفتند، هر کس از مسیر عترت جلوتر رفت باید به سمت آنان برگردد و هر کس از آنان عقب افتاد باید خود را به آنان برساند، از خصائص و ویژگیهای عترت همانا حق ولایت و امامت و داشتن وراثت پیامبر و وصیت آن بزرگوار در حق آنان می‎باشد".

و من گمان نمی کنم هیچ مسلمان با انصافی جرات کند و حاضر شود فقهای اربعه اهل سنت را در علوم و فضائل بر ائمه شیعه که از عترت طاهره پیامبرند ترجیح دهد، ولی تاریخ شاهد است که سیاست امویین و عباسیین در حق عترت پیامبر کرد آنچه را کرد و تو از سیاست چه می‎دانی "و ما ادریک ما السیاسه ؟!".

آیا تمام صحابه پیامبر باید مورد تقدیس باشند؟

3 - بر اساس صریح قرآن و سنت پیامبر بعضی از صحابه رسول الله مورد سئوال و اشکال می‎باشند، پس ما چگونه می‎توانیم تمام صحابه پیامبر را چشم بسته تقدیس و مدح نماییم ؟ به آیه 144 سوره آل عمران توجه فرمائید:

"و ما محمد الارسول قد خلت من قبله الرسل افان مات او قتل انقلبتم علی اعقابکم ؟"

یعنی محمد(ص) نیست مگر پیامبری که پیش از او نیز پیامبرانی بوده اند، پس آیا اگر او از دنیا رفت یا کشته شد شما به عقب برخواهید گشت ؟

ناوبری کتاب