صفحه ۱۲۸۵

پیوست شماره 179:

صحبتهای معظم له در آغاز درس خارج فقه در ارتباط با حوادثی که به کنار رفتن ایشان از قائم مقامی رهبری منتهی شد، مورخه ‏68/2/23

السلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

بالاخره حدود 50 روز فاصله شده و آقایان ماه رمضان به عنوان تبلیغات به بلاد و جبهه ها تشریف بردند ان شاء الله تبلیغات آقایان موثر واقع شده اعمالتان هم مورد قبول خدا قرار بگیرد. در این فاصله مسائلی اتفاق افتاد که اگر بخواهیم وقت آقایان را راجع به این مسائل زیاد بگیریم بسا مصلحت نباشد، و اصلا مصلحت من و آقایان بیشتر این است که به همان درس و بحثمان بپردازیم و مخصوصا این بحثی که ما داریم بحث ولایت فقیه که تقریبا تحکیم نظام اسلامی است از نظر علمی، که همه باورشان بیاید که ولایت فقیه جزو برنامه اسلام است، جزو بافت اسلام است، این خیلی مساله مهمی است و الحمدلله این سه چهار سال روی این معنا کار شده ان شاء الله آقایان هم بعد تعقیب می‎کنند. بنابر این من اصلا می‎خواستم بگذرم ولی ممکن است ابهاماتی در ذهنها باشد لذا چند دقیقه ای وقت آقایان را می‎گیرم برای اینکه بعضی ابهامات از ذهنها بیرون برود، گرچه تعقیب مسائل جزئی خیلی به صلاح نیست و ما نبایستی که وقتمان را صرف یک مسائل جزئی بکنیم اما در عین حال از باب ضرورت یک نکاتی هست که ذکر می‎کنم، و نکته ای که در ذهن آقایان باشد اینکه اساس اسلام را باید حفظ کنیم وحدت کلمه را باید حفظ کرد، ممکن است راههای مختلفی باشد برای القای اختلاف و برای ایجاد بدبینی ها و دشمنی ها که اینها را باید جلویش را بگیریم این اصل کلی. حالا من چیزهایی نوشته ام اجمالش را برای آقایان بخوانم خالی از اشکالتر است.

در تاریخ 4 فروردین بعد از پیامی که حضرت امام (مدظله) در ایام عید راجع به مهاجرین جنگ تحمیلی داشتند من یک نامه ای خدمت ایشان نوشتم که اول عین آن نامه را که خدمت ایشان نوشتم برای شما آقایان می‎خوانم:

ناوبری کتاب