صفحه ۱۲۲۱

پیوست شماره 159:

بیانات معظم له به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پایان درس خارج فقه مورخه ‏1371/11/21

بسم الله الرحمن الرحیم

فردا روز 22 بهمن است، روزی که انقلاب به پیروزی رسید و هر سال معمول است برای زنده نگاهداشتن این روز راهپیمایی می‎کنند. راهپیمایی خرج ندارد حالا بعضی از خرجها را ما مخالفیم برای اینکه گرفتاریهای زیادی هست که اگر خرج آنها بشود بهتر است، اما راهپیمایی هم موجب عظمت اسلام و تقویت انقلاب است و هم خرج نکرده ایم و در ضمن ورزش هم کرده اند.

علی ای حال اقتضا می‎کند که انقلاب و اهداف انقلاب فراموش نشود. آقایان همه در راهپیمائی این روز بزرگ شرکت بکنند و البته این را هم توجه داشته باشند که مردم ما از انقلاب زده نشده اند، مردم در این روزها مثل روز 22 بهمن یا روزی که به عنوان حمایت از فلسطین است یعنی روز جمعه آخر ماه رمضان (روز قدس) ما می‎بینیم واقعا مردم ما با همه گرفتاریهایی که دارند و با همه نق هایی که می‎زنند اما همه هماهنگ در راهپیماییهای این روزها شرکت می‎کنند، یعنی مردم این قدر رشد دارند که حیثیات و جهات را از هم جدا می‎کنند، و ما بالعرض را با ما بالذات مخلوط نمی کنند، ولو مردم از من طلبه ناراحت باشند از اشخاص ناراحت باشند اما از انقلاب زده نشده اند. مردم برای انقلاب این همه شهید دادند و فداکاری کردند و چیزی را که محصول خودشان است و این همه خون برایش داده شده و این همه نیرو برایش مصرف شده هیچ وقت مردم ترکش نمی کنند، و بنا بر این بایستی که مردم همه شرکت کنند؛ و اشخاص هم راهپیمایی مردم و حمایت مردم را به حساب اصل انقلاب و نظام بگذارند نه به عنوان حمایت از اشخاص. فرق است ما بین حمایت از شخص و حمایت از اصل نظام و انقلاب و اهداف انقلاب، و شما این معنا را به مردم بفهمانید که ما واقعا به اصل انقلاب پشت نکرده ایم، هیچ کس پشت نکرده است.

واقعش این است من می‎گویم من طلبه یک روز هم نه به انقلاب پشت کردم نه به اهداف انقلاب، و من اصلا همه هستی ام را در راه انقلاب و در راه پیروزی انقلاب گذاشتم. فرزند دلبندم شهید محمد منتظری در راه انقلاب شهید شد، پسر دیگرم یک

ناوبری کتاب