صفحه ۱۱۷۱

ایران جذب حرکت اسلامی گشته اند تماس بر قرار سازیم. لذا با تحمل مشکلات طاقت فرسا به مجموعه های زیر دست یافتیم:

الف - مجموعه المختار الاسلامی که مجله ای به این نام منتشر می‎ساختند و از سوی سادات خائن توقیف و مجددا به کار خود ادامه می‎دهد. این عده که از بهترین و مسلمانترین جوانان مصری هستند و روابطی با سرزمینهای اشغالی نیز دارند به خط امام و انقلاب اسلامی بسیار نزدیک بوده و در اشاعه افکار اسلامی در جامعه مصری نقش بارزی داشته اند.

ب - سازمان جهاد اسلامی؛ رابطه ما با این مجموعه از آنجا آغاز شد که در یکی از ملاقاتهایی که با حضرت امام داشتیم و معظم له در جمع شورای فرماندهی سپاه صحبت می‎فرمودند، گفتند: در مورد صدور انقلاب باید خیلی محتاط باشید که آبروی جمهوری اسلامی نرود و... ولی چنانچه در گوشه ای از جهان در یکی از کشورها دیدید که می‎توان یک طاغوت را سرنگون کرد بکنید، لذا قبل از قتل سادات با این برادران مربوط شدیم و همین که از جریان تصمیم گیری آنان مطلع گشتیم مبالغی پول برای آنان فرستادیم ولی از مناعت طبع این عزیزان تعجب کردیم هنگامی که پولها را عودت داده و فقط از ما خواستند که حضرت امام و فقیه عالیقدر برای ما دعا کنند. پس از موفقیت در عملیات که با سخن حضرت امام تطابق داشت گزارش مفصل آن را که نخست به دست حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای خامنه ای رسیده بود و ایشان نزد اینجانب ارسال داشتند خدمت حضرت امام و جنابعالی تقدیم نمودم.

یکی از برادران جهاد اسلامی به نام محمود احمد الصاوی که از دوستان نزدیک خالد اسلامبولی بوده و اکنون در ایران بسر می‎برد چنین می‎گفت:

"ما در مجموعه محاسبات خویش در انقلاب مصر به یک کمبود اساسی برخورده ایم و آن اینکه مردم مصر آن تعبد و اطاعت شرعی که مردم شیعه نسبت به مراجع تقلید خود دارند نداشته، و خود را ملزم به اطاعت از علمای ما نمی دانند".

افکار این برادران به اندازه ای به تشیع نزدیک است که می‎گفت:

"ما در مجلس شورای خود این فکر را طرح نموده ایم که هرچند پنهانی و از روی تقیه تشیع را بپذیریم تا زمینه این اندیشه در کل سازمان آماده شده و ان شاء الله اگر حضرت امام نماینده ای تعیین فرمودند با ایشان بیعت کرده و همان معادله ای که

ناوبری کتاب