صفحه ۱۰۵۹

دینی و انقلابی داد با حفظ بافت و نظامی که از مزایای ارتش است. ولی متاسفانه همه تشویق و تقدیر ما متوجه سپاه با همه خط بازیها و جنگ های سیاسی موجود در آن شد و ارتش روز بروز تحقیر شد و حکم اخیر حضرتعالی علاوه بر مشکلات اقتصادی آن و نداشتن ارز کافی و تجربه پنجاه ساله به منزله تیر خلاصی بود که آخرین امید ارتش را از جمهوری اسلامی قطع نمود و فعلا در این شرائط سخت نه ارتش دلگرم داریم و نه سپاه مجهز قوی. زمانی مخلص به عرض رساندم که وجود دو نیروی مسلح مستقل قوی ممکن است در آینده در اثر رقابت برای کشور مشکلات ایجاد کند باید برای آینده ارتش را تصفیه و تربیت و متعهد نمود و حفظ مرزهای کشور در قبال هجوم اجانب را به آن محول نمود. و بسیج هم نیروی مستقل ذخیره باشد که در مواقع ضرورت به کمک ارتش بشتابد.

و سپاه باید به تدریج به داخل کشور باز گردد و از انقلاب پاسداری کند و کمیته به تدریج در سپاه ادغام شود ولی با دستور فعلی حضرتعالی مسئله تزاحم و رقابت ارتش و سپاه بکجا می‎انجامد خدا می‎داند. اینکه بارها افسران ما بخصوص خلبانان با هواپیما یا هلیکوپتر به عراق یا جاهای دیگر فرار کرده اند ولی تا حال یک افسر عراقی با همه مشکلات آنجا به ایران فرار نکرده حکایت از دلسردی و عدم اعتماد ارتش ما و دلگرمی ارتش عراق دارد.

4 - یکی از مشکلات مهم کشور نیز مشکلات امور قضائی و عدم انسجام و عدم جاذبیت دستگاه قضائی است که قهرا افراد فاضل و متعهد کمتر جذب می‎شوند و با کمبود قاضی و دلسردی قضات و چه بسا رشوه و کم کاری مواجه می‎باشیم و مشکلات زندانها نیز معلول مشکلات قضائی است.

5 - بالاخره فعلا مسئله جنگ تحمیلی مهمترین مسئله است و من مطلعم که بین ارتش و سپاه هم آهنگی وجود ندارد و هیچ یک زیر بار فرماندهی دیگر نمی رود و یکدیگر را قبول ندارند و فعلا اثر موعظه و نصیحت هم موقت است. و جنگ بیش از هر چیز نیاز به فرماندهی واحدی که مورد پذیرش باشد دارد و الاتلفات زیاد و بازده بسیار کم خواهد بود بنظر می‎رسد چون آقای خامنه ای تا اندازه ای از وضع جنگ و جبهه و ارتش با اطلاع است چه مانعی دارد فرماندهی حملات را ایشان عهده دار شوند و چنانچه بنی صدر مدتی در جبهه بود ایشان هم در وقت حملات کارهای تشریفاتی را

ناوبری کتاب