صفحه ۱۰۰۶

پیوست شماره 108:

نمونه ای از یادداشت های معظم له پیش از ملاقات و سخنرانی عمومی برای مردم

‏67/3/15

1 - طلب رحمت برای شهداء 15 خرداد و همه شهداء تا حال و تسلیت به بازماندگان آنان

2 - تقدیر و تشکر از مردم که از 25 سال پیش تا حال با همه شهادتها و خرابیها و آوارگیها و مشکلات زندگی در صحنه باقی مانده اند، و این دلیل است بر اینکه انقلاب شما مردم بر حسب هوس و احساس فقط نبوده بلکه ریشه دار بوده و هست.

3 - پس باید مسئولین برخوردشان با این مردم به این خوبی محترمانه باشد و کرامت انسانی آنان حفظ شود و حتی از لغزشها حتی المقدور صرف نظر شود، چنانچه امیرالمومنین (ع) خطاب به مالک فرمود: (نامه 53 نهج البلاغه) "واشعر قلبک الرحمه للرعیه و المحبه لهم و اللطف بهم، و لاتکونن علیهم سبعا ضاریا تغتنم اکلهم فانهم صنفان: اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق، یفرط منهم الزلل و تعرض لهم العلل و یوتی علی ایدیهم فی العمد و الخطا فاعطهم من عفوک وصفحک مثل الذی تحب ان یعطیک الله من عفوه و صفحه ".

4 - انقلاب ما برای اسلام و ارزشهای معنوی و اخلاقی بود، شعار مردم: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود. هدف فقط تبدیل حکومت و حاکم نبود، -علی (ع) به مجرد حرف، مزاحم کسی نمی شد- خوارج تا قیام مسلحانه انجام ندادند مزاحمشان نشد.

5 - اگر عملا اسلام و ارزشهای دینی و اخلاقی و انسانی حفظ شود انقلاب الگو می‎شود و جاذبه پیدا می‎کند و ملتها جذب می‎شوند و همین است راه صدور انقلاب، باید به علم و صنعت و تکنیک و موازین اسلامی اهمیت داد تا کشور خودکفا و الگو شود.

6 - فرمان اخیر امام مدظله نسبت به آقای هاشمی نباید در حد شعار بماند بلکه باید با یک تصمیم انقلابی در نیروهای مسلح که "حصون الرعیه و عز الدین و سبل الامن " می‎باشند یک تحول انقلابی پیدا شود و تضادها و ناهمآهنگی ها برطرف شود.

7 - کشور یک نیروی نظامی و یک نیروی انتظامی لازم دارد، یک صنایع نظامی،

ناوبری کتاب