صفحه ۷۵۶

می‎شد در این زمان نمی شود، باید ملاحظه کاری نکرد و خواستهای مشروع مردم را انجام داد و مردم را در جریان امور گذاشت؛ و این رای بالایی هم که مردم به آقای خاتمی دادند قطعا رای به شخص آقای خاتمی نبود، اولا رای به شعارها و برنامه های اعلام شده ایشان بود و ثانیا یک نوع اعتراض به وضع موجود و مخالفت با انحصار و استبداد بود، و به همین جهت من در این پیام از رای مردم به عنوان یک انقلاب علیه وضع موجود یاد کردم و واقعا هم همین طور بود، توقعات مردم از آقای خاتمی بسیار زیاد است و اگر چنانچه ایشان نتوانند به انتظارات و توقعات مردم پاسخ مثبت بدهند و بخواهند با محافظه کاری و مجامله کاری بگذرانند، این امر باعث می‎شود که پس از مدتی نه چندان طولانی مردم مایوس و به طور کلی از روحانیت زده بشوند، به نظر من الان دوران حساسی را پشت سر می‎گذاریم.

(پیوست شماره 252)

س: جناب آقای خاتمی چه پاسخی به پیام حضرتعالی دادند؟

ج: ایشان جواب کتبی ندادند، فقط آقای سراج را به عنوان تشکر فرستادند و ایشان گفتند این را جواب حساب کنید و من گفتم البته جواب نوشته نوشته است، چنانکه آقای هاشمی جواب تلگراف مرا دادند منتها با قدری تاخیر و به صورت نامه، که در آن هم تاملی است.

پیام به آقای خامنه ای درباره استقلال حوزه و حفظ حریم مرجعیت

س: ارتباط حضرتعالی اکنون با آقای خامنه ای چگونه است ؟ آیا ارتباط و یا مکاتبه ای با هم دارید، گو یا مدتی قبل حضرتعالی پیامی توسط آیت الله مومن برای ایشان فرستاده بودید، در این ارتباط اگر امکان دارد توضیح بیشتری بفرمایید.

ج: بجز پیامی که من به مناسبت رهبری ایشان فرستادم، و نیز پیام تسلیتی که به مناسبت فوت مادر ایشان ارسال کردم، دو پیغام دیگر هم برای ایشان داشته ام:

یکی پس از حمله به بیت من و غارت دفتر و حسینیه و آرشیو در بهمن 1371 بود که

ناوبری کتاب