صفحه ۷۳۶

من الحمدلله استقامت خود را در آن شب از دست ندادم و مشغول ذکر و دعا و قرآن بودم. اجمالی از جریان را من در نامه 12 صفحه ای مورخ ‏1372/2/10 ذکر کرده ام (پیوست شماره 222) و مجموع صحبت من و مصاحبه احمد آقای ما و اعلامیه ها و پیامدهای این جریان در جزوه ای به نام "واقعه بهمن 1371" جمع آوری شده، منتها همه آزادند که نسبت به من هر کاری خواستند انجام دهند ولی ما نه اجازه گفتن داریم و نه اجازه پخش آن، و ان شاء الله در قیامت کبری به همه گفتارها و کردارها رسیدگی می‎شود.

(پیوستهای شماره 159 و 223 الی 232)

تاکید بر ضرورت عمل به قانون اساسی

س: حضرتعالی در صحبتهایتان همواره بر عمل به قانون اساسی تاکید داشتید، آیا تخلف از قانون اساسی وجود داشت که بر پایبندی به آن تاکید می‎فرمودید؟ آیا به نظر حضرتعالی ولی فقیه نمی تواند از موضع بالاتر از قانون اساسی تصمیم گیری کند؟ مسائلی نظیر تشکیل " مجمع تشخیص مصلحت نظام " و یا " دادگاه ویژه روحانیت " و موارد دیگری از این قبیل که در قانون اساسی وجود نداشت در زمان مرحوم امام و به دستور ایشان تشکیل شد، حضرتعالی در این موارد چه نظری داشتید؟

ج: من با اینها مخالف بودم، الان هم مخالف هستم، در قانون اساسی آزادی ملت و آزادی احزاب به معنای واقعی آن آمده است ولی الان آیا به آن عمل می‎شود؟ همین چند روز پیش آقای خامنه ای صحبت کرد که دانشگاه باید در سیاست دخالت کند، آیا واقعا اگر دانشجویان بخواهند یک خط سیاسی مستقل داشته باشند کسی مزاحم آنان نمی شود؟ یا اینکه دانشجو یان باید سیاسی باشند بدین معناست که همه آنها باید بگویند هر چه شما می‎گویید درست است وگرنه گروههای فشار و امثال شعبان بی مخها را به سراغتان می‎فرستیم؛ خلاصه در ذهن آقایان این است که نظام یعنی اشخاص. در قانون اساسی آزادی و تعدد احزاب بر اساس اسلام و در چهارچوب

ناوبری کتاب