صفحه ۶۹۵

موضعگیری نمایندگان مجلس

س: پس از حوادث فروردین 1368 ظاهرا تنشها و موضعگیریهایی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت پنهان و آشکار صورت گرفت و حتی یکی از جلسات علنی مجلس به تشنج کشیده شد و متعاقب آن بلافاصله نامه ای منسوب به حضرت امام خطاب به نمایندگان مجلس به تاریخ ‏68/1/26 منتشر گردید؛ لطفا بفرمایید علت اصلی این تنشها چه بود و آیا اشکالات و ایراداتی که به نامه ‏68/1/6 وارد است درباره این نامه هم صدق می‎کند؟

ج: بله، پس از سرو صداها در مجلس، نامه ای به نام مرحوم امام به تاریخ فوق خطاب به نمایندگان مجلس منتشر شد، ولی آقایانی که کارشناسی کرده و خط امام را با خط حاج احمد آقا مقایسه کرده اند اظهار می‎دارند که خطنامه، خط حاج احمد آقا می‎باشد، حالا با نظر امام بوده یا نه، العلم عندالله. در کتاب " واقعیتها و قضاوتها " هم راجع به جعلی بودن و مخدوش بودن نامه ها یی که این اواخر به نام حضرت امام صادر شده بود مطالب قابل توجهی آمده است. در همان ایام در جمع آقایان شاگردان درس سخنانی در مورد روند قضایای پیش آمده بیان کردم که مورد توجه قرار گرفت.

(پیوست شماره 179)

س: گو یا پس از در گذشت والد حضرتعالی هم بیش از 200 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای -که از تریبون مجلس قرائت شد- در گذشت ایشان را به حضرتعالی تسلیت گفتندمرحوم حاج علی منتظری والد بزرگوار فقیه عالیقدر در تاریخ اول خرداد 1368 به رحمت ایزدی پیوست. مراسم تشییع جنازه آن مرحوم با شکوه فراوان انجام و در گلزار شهدای شهرستان نجف آباد به خاک سپرده شد. آیت الله العظمی منتظری در پیامی که همان موقع انتشار یافت از همه تشکر کردند. (پیوست شماره 180)؛ لطفا بفرمایید محتوای این نامه چه بود و چه کسانی آن را امضا کرده بودند؟ ظاهرا در سال 69 نیز عده ای از نمایندگان با ارسال نامه ای سالگرد در گذشت پدر حضرتعالی را تسلیت گفتند، در این باره نیز توضیح بفرمایید.

ناوبری کتاب