صفحه ۶۸۸

س: در نامه ‏68/1/8 به حضرتعالی سفارش شده است که: "بیت خود را از افراد ناصالح پاک نمائید و از رفت و آمد مخالفین نظام که به اسم علاقه به اسلام و جمهوری اسلامی خود را جا می‎زنند جدا جلوگیری کنید"؛ آیا افراد ناصالحی در بیت حضرتعالی بودند یا اینکه مثلا مخالفان نظام در آنجا رفت و آمد می‎کردند؟

ج: آقایانی که به هر جهت با من مخالف بودند بیشترین تبلیغات خودشان را متوجه بیت و دفتر من کرده بودند، و به مرحوم امام نیز چنین القا می‎کردند. یک روز داستان سید مهدی را علم کردند در صورتی که او یک روز هم جزو دفتر من نبود، البته او همه جا می‎رفت و حتی دفتر امام هم می‎رفت، و بالاخره او هر چه بود در سال 65 بازداشت و در سال 66 اعدام شد، ولی مساله بیت و دفتر من هر روز سوژه آقایان بوده است؛ در حالی که:

اولا: همه علما در قم و جاهای دیگر برای پاسخگویی به مراجعین دفتر دارند، مگر همه مجبورند دفترشان را مطابق میل شما تنظیم نمایند؟! هر کس مطابق کار و نیاز و سلیقه خودش افرادی را که به آنان اعتماد دارد انتخاب می‎کند، شما قبول ندارید مراجعه نکنید ولی حق تبلیغات سوء ندارید.

و ثانیا: از قرار گفته های آقایان فقط دفتر من مرکز تجمع شیاطین است ولی دفتر علمای دیگر و بالاتر از آنها دفتر مرحوم امام مرکز تجمع ملائکه الله بوده است، قضاوت این امر با کرام الکاتبین و با آنهایی است که از نزدیک رفت و آمد داشته اند.

بقای بر وکالت

س: بفرمایید پس از کنار رفتن از قائم مقامی، حضرتعالی همچنان مانند سابق در وکالت امام باقی بودید یا خیر؟

ج: قبلا این مساله را عرض کردم که پس از نامه ‏1/6، من به آقای حاج شیخ عبدالله نوری که اینجا آمده بود گفتم می‎خواهم یک چیزی بنویسم بزنم درب دفتر که من دیگر از طرف ایشان وجوهات را نمی پذیرم، ایشان یک کمی جا خورد و گفت نه این درست نیست، بعد هم با نامه من به تهران رفت و روز بعد به فاصله نیم ساعت دو بار تلفن زد، اول اینکه امام گفته اند: "شما همچنان که سابق وکیل من بودید از حالا به بعد نیز

ناوبری کتاب