صفحه ۵۶۰

از آنان در راه تضعیف اسلام و جمهوری اسلامی بهره کشی کنند.

س: البته بعضی برگشتن اینها را با ارزشهای اسلامی در تضاد می‎دانستند، الان هم در بعضی مطبوعات و جاهای دیگر مطرح می‎شود که بازگشت این افراد احیانا زمینه سقوط ارزشها را در ایران فراهم می‎کند؛ این مطلب را چگونه تبیین می‎فرمایید؟

ج: مگر اینهایی که در ایران هستند صددرصد ارزشهای اسلامی را رعایت می‎کنند؟! و مگر بسیاری از این کارهایی که در داخل به اسم اسلام و انقلاب و دفاع از نظام می‎شود با ارزشهای اسلام و انقلاب سازگار است ؟! من نگفتم همه آنها به ایران بیایند، افراد مختلفند، من گفتم افرادی که قابل جذب هستند و ماندن آنها در خارج زیان بیشتری متوجه جمهوری اسلامی می‎کند به ایران بیایند، من نگفتم بی حساب و کتاب بیایند،بلکه در سفارتخانه ها دفتر و کمیته هایی باشد که ابعاد این مسائل را بررسی کند و با برنامه ریزی صحیح به ایران بیایند؛ولی پس از ورود به ایران احترام آنان محفوظ باشد.علاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که کشور ایران متعلق به همه ایرانیهاست و هر کس که تابعیت این کشور را پذیرفته و به قوانین آن پایبند است حق دارد در این کشور زندگی کند و از حقوق و مزایای آن برخوردار باشد، در کشور قانون و موازین هست و نباید ما دیدگاهها و تصورات خودمان را ملاک قرار دهیم و دیگران را با آن بسنجیم و هر کس که آن را نپذیرفت حق زندگی در کشورش را هم از او سلب نماییم.

جریان کتاب "الخمینی فی میزان الشرعیه "

س: ضد انقلاب در سال 1363 کتابی به نام "الخمینی فی میزان الشرعیه " به چهار زبان ترکی، عربی، انگلیسی و فارسی به نام حضرتعالی علیه حضرت امام (قدس سره) چاپ و منتشر کرده بود که ظاهرا دفتر حضرتعالی در آن موقع با ارسال نامه ای به وزارت امور خارجه انتساب این کتاب به حضرتعالی را تکذیب و این توطئه را محکوم کرده بود، جریان این کتاب را بفرمایید چگونه بوده است ؟

ناوبری کتاب