صفحه ۵۵۸

امیرالمومنین (ع) تفسیر شده و مربوط به دادن انگشتر به فقیر در حال نماز است در همین روز نازل شده، البته نه در سالی که مباهله واقع شد بلکه در سالی دیگر، و همه اینها مربوط به ولایت حضرت علی (ع) است. باز روز بیست و پنجم همین ماه ذی الحجه سوره "هل اتی " در شان اهل بیت عصمت و طهارت نازل شده است که به خاطر واقع شدن این چند موضوع در این یک هفته،من این هفته را به عنوان "هفته امامت و ولایت " مطرح کردم، بسیاری از اهل سنت هم اگر چه امامت را قبول ندارند ولی دو ستدار اهل بیت (علیهم السلام) هستند.

"روز وحدت حوزه و دانشگاه " را هم من در تهران که بودم (برای تدوین قانون اساسی) پیشنهاد دادم که در این زمینه جلساتی بین افرادی از حوزه و دانشگاه برگزار شود و یک روز به عنوان سمبل این وحدت مشخص شود، آن روز هنوز مرحوم آیت الله دکتر مفتح به شهادت نرسیده بودند و ایشان این موضوع را تعقیب کردند، بعد که ایشان به شهادت رسیدندمرحوم آیت الله دکتر محمد مفتح در روز 27 آذرماه 1358 به همراه دو پاسدارهمراهش در محل درب ورودی دانشکده الهیات دانشگاه تهران توسط گروه فرقان به شهادت رسید و در یکی از حجره های صحن مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد. روز شهادت ایشان به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه مشخص شد.

جذب مغزها و سرمایه های معنوی کشور

س: حضرتعالی کرارا راجع به بازگرداندن و جذب مغزهای ایرانی که به دلایلی در خارج از ایران زندگی می‎کردند فرمایشاتی داشتید، لطفا توضیح بفرمایید که منظور شما از اینها چه تیپ افرادی بودند و بازگشت آنها چه فایده ای برای کشور داشت ؟

ج: من نظرم الان هم همین است، مغزهای متفکر کشور سرمایه های یک کشور هستند، افرادی که در رشته های مختلف متخصص هستند و هر یک قسمتی را می‎توانند اداره کنند،ولی با تندیهایی که آن اوایل بود خیلی از بی تفاوتها هم فرار کردند؛من چند دفعه به امام گفتم که ما سه چهار میلیون آواره در خارج از ایران داریم

ناوبری کتاب