صفحه ۴۷

3 - بی تردید اگر پرونده ساواک معظم له در اختیار ما می‎بود نکات جدید و مهم دیگری بر این مجموعه افزوده می‎شد که در شناخت زوایای ناشناخته تاریخ انقلاب و شخصیت معظم له و نقش منحصر به فرد ایشان در مبارزات ملت مسلمان ایران، و نیز درک میزان حساسیت ساواک شاه نسبت به ایشان افق جدیدی را روشن می‎نمود؛ بدین امید که در آینده مجموعه آن اسناد در اختیار پژوهندگان تاریخ انقلاب اسلامی قرار گیرد.

4 - مطلبی که لازم به ذکر است اینکه معظم له در پاسخ پرسشها و هم چنین در مورد بخش پیوستها اصرار داشتند که همه مطالب ثبت شود، هر چند بسا خود ایشان را زیر سئوال ببرد و یا مخالف نظر فعلی ایشان باشد. ایشان می‎فرمودند: "واقعیتها باید حفظ شود و هیچ یک از ما هم معصوم نیستیم، و قبل از اینکه دیگران از ما انتقاد کنند خود ما باید از خود انتقاد کنیم و در رفع اشکالات بکوشیم، و کرارا فرموده استاد بزرگ مرحوم آیت الله العظمی بروجردی را بیان می‎فرمودند که: "انا کل یوم رجل ".

5 - در این مجموعه به هیچ وجه ما درصدد قهرمان سازی و مطلق کردن افراد نمی باشیم؛ طبق اعتقاد ما شیعه امامیه به غیر از چهارده معصوم پاک که خداوند آنها را از گناه و اشتباه مصون نگاه داشته است، همه انسانها در معرض خطا و اشتباه می‎باشند؛ اما همواره بهترین انسانها کسانی هستند که در نیکی ها از دیگران پیشی گرفته و از خطاهای کمتری برخوردارند، و همین اندازه برای احترام نهادن و سرمشق گرفتن از این فرزانگان کافی است.

"و من ذا الذی ترضی سجایاه کلها؟ کفی المرا نبلا ان تعد معایبه "

در پایان امیدواریم این تلاش مورد قبول مردم آگاه و صاحبان اصلی انقلاب، زجر کشیدگان، شهید دادگان و شیفتگان انقلاب اسلامی در هر گوشه از جهان قرار گیرد؛ و به دست نااهلان و نامحرمانی که از دور هم دستی بر آتش نداشته اند در فراموشخانه های تاریک و انبارهای متروک به فراموشی سپرده نگردد.

"والسلام علیکم و علی جمیع عباد الله الصالحین "
بهار 1379
حوزه علمیه قم - چند تن از شاگردان معظم له

ناوبری کتاب