صفحه ۴۴۴

ج: پس از رحلت آیت الله طالقانی مرحوم امام مستقیما مرا به امامت جمعه تهران نصب کردند چون در آن وقت من برای مجلس خبرگان در تهران بودم ولی پس از تمام شدن مجلس خبرگان چون من عازم قم بودم و رفت و آمد مشکل بود من از ایشان خواستم کسی را به جای من نصب فرمایند و ایشان نصب را به خود من محول کردند، من هم آقای خامنه ای را تعیین کردم و یک نماز هم پشت سر ایشان خواندم.

"پیوستهای شماره 53 و 54"

پیشنهاد انتصاب آقای خامنه ای برای امامت جمعه تهران

س: حضرتعالی فرمودید هنگام عزیمت به قم و عدم پذیرش ادامه امامت جمعه تهران، برای تصدی این مسئولیت آقای خامنه ای را به حضرت امام معرفی کرده اید؛ لطفا جزئیات آن را بیان فرمایید.

ج: همان گونه که عرض کردم در آن وقت پس از رحلت مرحوم آیت الله طالقانی مجاهد نستوه مرحوم آیت الله طالقانی در تاریخ ‏58/6/19 دارفانی را وداع گفتند و در بهشت زهرا به خاک سپرده شدند. من امامت جمعه را به دستور و حکم مرحوم امام به عهده گرفتم، وقتی می‎خواستم به قم بیایم رفتم خدمت امام و گفتم کار مجلس خبرگان قانون اساسی تمام شده و من عازم قم هستم فردی را برای امامت جمعه تهران مشخص کنید، گفتند: "شما خودتان مشخص کنید من کسی را در نظر ندارم "، من گفتم: "فکر می‎کنم آقای خامنه ای برای این مسئولیت مناسب باشد"، ایشان فرمودند: "من در این موضوع دخالت نمی کنم ". حاج احمد آقا هم آنجا بود گفت: "شما آقای گلزاده غفوری را برای این مسئولیت معرفی کنید"، حالا من نمی دانم ایشان به چه مناسبت روی ایشان نظر داشت؛ البته ما هم با آقای غفوری رفیق بودیم در خبرگان هم بود و خیلی روحیه انتقادی داشتند و این روایات آخر قانون اساسی را هم ایشان خیلی اصرار داشتند که در آخر قانون اساسی آورده شود. من به احمد آقا گفتم: "آقای خامنه ای برای امامت جمعه مناسبترند چون رکن نماز جمعه خطبه است و ایشان در خطابه تسلط دارند"،

ناوبری کتاب