صفحه ۲۶۱

انتقال آیت الله خمینی از ترکیه به نجف اشرف

س: لطفا بفرمایید علت انتقال آیت الله خمینی از ترکیه به نجف اشرف چه بود؟ شنیده ایم که دولت ترکیه نسبت به اینکه کشورش تبعیدگاه ایران باشد حساسیت نشان داده بود، این مساله درست است یا نه ؟

ج: آنچه ما شنیدیم این بود که نمایندگان پارلمان ترکیه پس از اینکه فهمیده بودند آیت الله خمینی در ایران موقعیت دارد و مردم به وی علاقه مند هستند به دولت ترکیه اعتراض کرده بودند که مگر کشور ترکیه تبعیدگاه ایران است ؟ و دولت ترکیه وقتی دیده بود که این قضیه به صلاح آن کشور نیست به دولت ایران گفته بود ما دیگر نمی توانیم ایشان را نگه داریم، لذا ناچار شدند آقای خمینی را فرستادند نجف.حضرت امام خمینی (ره) به همراه مرحوم حاج آقامصطفی (ره) در سیزده مهرماه 1344 از ترکیه به عراق منتقل شدند. آن وقت من یادم هست که مرحوم شهید مطهری می‎گفتند که دکتر اقبال گفته بوده پیشنهاد فرستادن آیت الله خمینی به نجف از ناحیه من بود، من گفتم ما ایشان را می‎فرستیم نجف توی دهان اژدهاها و افعیها، هم ما از دست او نجات پیدا می‎کنیم هم چون آنجا فحول علما هستند ایشان شکست می‎خورد و در حوزه نجف هضم می‎شود.

(پیوستهای شماره 7 الی 10)

س: آیا بردن ایشان به عراق با هماهنگی دولت وقت عراق انجام گرفت ؟

ج: در آن زمان روابط دولت ایران و عراق خوب بود، دولت ایران می‎گفت ما ایشان را آزاد کردیم،نمی گفتند به آنجا تبعید است، هدف آنها این بود که ایشان در نجف در مقابل آیت الله حکیم و آیت الله شاهرودی و آیت الله خوئی شکست بخورد و هضم بشود ولی اشتباه کرده بودند، چون اولا استقبال شایانی در کربلا از ایشان شد و آیت الله آقای حاج سید محمد شیرازی در کربلا جای نمازش را به ایشان داده بود، در نجف هم درس ایشان گل کرد، بعد کم کم شهریه هم شروع کردند، و در آنجا به عنوان یکی از آیات عظام مورد توجه قرار گرفتند.

ناوبری کتاب