صفحه ۲۵۶

به دین و مذهب کوتاهی و اهانتی شد ما اقدام کنیم و این مسائل مربوط به دین نیست. من از این مطلب خیلی عصبانی شده بودم و می‎گفتم اینها استقلال کشور ایران را زیر پا گذاشته اند و شما می‎گویید این امر مذهبی نیست ! آنها می‎گفتند دولت می‎خواهد به مستشاران آمریکا مصونیت بدهد این چه ربطی به اسلام و دین دارد؟ مسائل مربوط به انجمنهای ایالتی و ولایتی مربوط به مذهب بود اما این یک مساله سیاسی است و هیچ ربطی به ما آخوندها ندارد، حتی شنیده می‎شد بعضی از مراجع هم این حرف را می‎زدند!.

اعلامیه ها و نامه های سرگشاده اقشار مختلف

س: از قرار اطلاع به دنبال تبعید آیت الله خمینی نامه های اعتراضیه ای به صورت سرگشاده و به شکل طومار و با امضاهای مختلف اصناف و اقشار مردم و طلاب برای سفارتخانه های کشورهای اسلامی در تهران ارسال گردید و گو یا مرحوم شهید محمد هم در این قضیه فعال بود، اگر چیزی از جزئیات آن به یاد دارید بفرمایید.

ج: اجمالا بعد از تبعید آیت الله خمینی اعلامیه زیاد داده شد، حتی شهر به شهر هم اعلامیه می‎دادند مثلا مشهدی ها، اصفهانی ها، قمی ها، فضلای هرجا به طور مستقل امضا می‎کردند، مرحوم محمد ما هم در امضا گرفتن خیلی نقش داشت، برای سفارتخانه های کشورهای مختلف فرستاده می‎شد و اثر خوبی هم داشت؛ اما جزئیات آن الان یادم نیست می‎توانید از کسانی که مطلع هستند بپرسید، من شنیدم اعتراضیه هایی به سفارت ترکیه در تهران فرستاده شده است.

تماس با آیت الله حکیم برای رفع شبهات نسبت به آیت الله خمینی

س: گو یا حضرتعالی در ارتباط با مرجعیت امام خمینی مسافرتی به نجف اشرف داشته و با آیت الله حکیم ملاقات و گفتگو نمودید، لطفا مشروح این ملاقات را بیان فرمایید.

ناوبری کتاب