صفحه ۱۷۷

آیت الله بروجردی صادر شد. بالاخره ایشان روی این جهات خیلی عنایت داشتند؛ آقای حسینعلی محفوظ را که در اول کتاب اصول کافی نامش دیده می‎شود من دیده بودم، یک فرد متتبع بود که در خارج از کشور در نشر معارف اسلامی فعالیت می‎کرد، آیت الله بروجردی خیلی از ایشان تجلیل می‎کرد، و از این گونه کارهای تتبعی و تحقیقی خوشش می‎آمد.

س: مگر آیت الله بهشتی نماینده آیت الله بروجردی در آلمان نبودند؟

ج: ظاهرا ایشان پس از رحلت مرحوم آیت الله بروجردی از طرف آیت الله میلانی و آیت الله خوانساری به آلمان رفتند.

تاسیس مسجد اعظم در قم

س: انگیزه آیت الله بروجردی از تاسیس مسجد اعظم چه بود، آیا ضرورت ویژه ای را در تاسیس آن می‎دیدند یا به خاطر سالم سازی اطراف حرم و تخریب خانه ها و مقبره های قدیمی اطراف آن بود؟ شنیده شده که به هنگام خراب کردن این خانه ها و مقبره ها بعضی به ایشان اعتراض کردند که به چه مجوزی این کار را می‎کنند، فرموده بودند پس استفاده از ولایت فقیه کجا رفته ؟ آیا این کلام صحت دارد یا نه ؟

ج: تاسیس مسجد اعظم در این مکان در آن زمان واقعا لازم بود، چون می‎خواستند نماز جماعت بخوانند جا نبود، درس می‎خواستند بگویند جا نبود، البته مسجد اعظم بانی داشت هر قسمت از مخارج آن را افرادی به عهده می‎گرفتند، ولی موسس آن ایشان بود. در مکان این مسجد مقبره بود چند خانه بود مدرسه باقریه بود همه اینها را خراب کردند و جزو مسجد انداختند. من هم این جمله را که ایشان در اعتراض بعضی افراد به تخریب این مکانها فرموده "پس ولایت فقیه کجا رفته، یا ولایت فقیه برای کجاست " مانند شما از بعضی افراد شنیده ام ولی اینکه آیا دقیقا این جمله را فرموده یا نه نمی دانم. من یادم هست اگر کسی از بیرون می‎آمد و توالت می‎خواست برود اطراف حرم جایی وجود نداشت، ایشان این توالتها را در کنار مسجد اعظم ساخت. ما

ناوبری کتاب