صفحه ۱۴۵

مقید بود و به من هم نسبت به انجام آن اصرار می‎کرد و من علاوه بر اینکه کمی مشکلم بود، در اثر درد چشم دکترها مرا از وضو با آبهای شور و کثیف حوضها منع کرده بودند و لذا لازم بود از آب جاری رودخانه برای وضو استفاده کنم و شب من جرات نمی کردم لب رودخانه بروم چون بسیاری از اوقات سگهای ولگرد وجود داشتند؛ تا اینکه شبی خواب دیدم که در خوابم و کسی در اطاق را زد، گفتم: کی هستی ؟ گفت: من عثمان بن حنیف می‎باشم، حضرت امیرالمومنین (ع) مرا فرستاده اند و فرمودند پاشو نماز شب بخوان و یک نامه خیلی کوچک چهارگوش از طرف آن حضرت به من دادند که در وسطآن به خط نسخ سبز روشن نوشته شده بود: "هذه برائه لک من النار"؛ من در فکر بودم که عثمان بن حنیف از اصحاب امیرالمومنین (ع) و در عصر آن حضرت بودند، چگونه ممکن است سراغ من آمده باشند، و ضمنا از مشاهده نامه خیلی مشعوف بودم که ناگاه کسی درب زد و من از خواب اول خود بیدار شدم، دیدم مرحوم شهید مطهری است با یک آفتابه آب و گفت: چون از وضو گرفتن از حوض مدرسه ابا داشتی آفتابه را از رودخانه آب کرده ام، پاشو نماز شب بخوان و دیگر بهانه ای نداری؛ گفتم بنشین تا جریان خوابم را برایت بگویم، خیلی خوشحال شد و گفت: پس من عثمان بن حنیف می‎باشم، گفتم پس نامه کو؟! و بالاخره پا شدم نماز شب را بجا آوردم. (پیوست شماره 2)

برادران و خواهران محترم توجه دارند که چه مقدار در کتاب و سنت نسبت به نماز شب تاکید شده و در حدیثی در ضمن وصایای رسول خدا(ص) به امیرالمومنین (ع) به آن حضرت فرمودند: "و علیک بصلاه اللیل،و علیک بصلاه اللیل "

اقدام آیت الله بروجردی برای جلوگیری از اعدام فدائیان اسلام

س: آیا مرحوم آیت الله بروجردی برای جلوگیری از اعدام فدائیان اسلام فدائیان اسلام صبحگاه روز 27 دی ماه سال 1334 شمسی اعدام شده و به شهادت رسیدند. اقدامی نفرمودند؟

ج: بله، وقتی سران فدائیان اسلام دستگیر شدندو قضیه اعدام آنها مطرح شد از

ناوبری کتاب