صفحه ۴۰۲

احتجاج حضرت علی (ع) با ابوبکر

(فلما کان بعد ذلک ، جاء علی (ع) الی أبی بکر و هو فی المسجد و حوله المهاجرون و الانصار)

(بعد از این ماجرا علی (ع) نزد ابوبکر آمد، در حالی که او در مسجد بود و مهاجرین و انصار دور او جمع شده بودند.) (فقال: یا أبابکر! لم منعت فاطمة میراثها من رسول الله (ص) ؟ و قد ملکته فی حیاة رسول الله (ص"

(پس علی (ع) فرمود: ای ابابکر! چرا میراث فاطمه (س) از پیامبر(ص) را منع کردی ؟ در حالی که همانا فاطمه (س) در زمان حیات رسول خدا(ص) مالک آن بود.)

در اینجا نیز حضرت علی (ع) مسأله ارث را مطرح کرده اند، ولی در ادامه بلافاصله می‎فرمایند که در زمان حیات رسول خدا(ص) حضرت فاطمه (س) مالک فدک بوده است؛ بنابراین معلوم می‎شود مقصود آن ارث مصطلحی که ما در نظر داریم نمی باشد؛ بلکه همان طور که قبلا گفته شد معنای اعم آن مراد است و شامل هر چیزی - گرچه در زمان حیات پدر اعطاء شود - می‎گردد و فدک نیز از آن موارد است. یعنی فدک در زمان حضرت رسول (ص) از جانب آن حضرت و به امر خدای متعال به حضرت فاطمه (س) اعطاء شده است، و این با ارث مصطلح ما فرق می‎کند.

و این که بعضی ها گفته اند: حضرت ارث را که فرموده به عنوان مماشات است، یعنی اگر قبول ندارید که فدک نحله و بخشش است پس لااقل ارث است، این ظاهرا حرف درستی نیست. زیرا ارث به این معنا

ناوبری کتاب