صفحه ۳۷۶

این جمله برگرفته از قرآن مجید است، و نقل کلام حضرت نوح (ع) به قوم خود می‎باشد. مقصود حضرت زهرا(س) از رحمت خداوند در اینجا، رحمت امامت اهل بیت (ع) است که با جریان سقیفه مسلمانان از آن محروم گشتند؛ و در حقیقت اهل بیت (ع) اصرار داشتند که مردم از این نعمت محروم نشوند، ولی عده ای از آنان تمایل نداشتند و باعث فتنه و محرومیت مسلمانان شدند.

عذرخواهی مردان مهاجر و انصار از حضرت زهرا(س)

در اینجا خطبه حضرت زهرا(س) که در بستر بیماری خطاب به زنان مهاجر و انصار ایراد کرده بودند به پایان رسید. صاحب کتاب "احتجاج" در ادامه آورده است:

"قال سوید بن غفلة : فأعادت النساء قولها علی رجالهن": سوید بن غفلة که راوی خبر بود می‎گوید: "پس زنان مهاجر و انصار آنچه را که حضرت زهرا(س) برایشان گفته بود برای مردان خود تعریف کردند."

"فجاء الیها قوم من وجوه المهاجرین و الانصار معتذرین": "پس گروهی از بزرگان مهاجرین و انصار به عنوان عذرخواهی نزد حضرت زهرا(س) آمدند."

"و قالوا: یا سیدة النساء، لو کان أبوالحسن ذکر لنا هذا الامر قبل أن نبرم العهد و نحکم العقد، لما عدلنا عنه الی غیره": "پس گفتند: ای سرور زنان، اگر ابوالحسن [امیرالمؤمنین (ع) ] پیش از آن که ما عهد و پیمان خود را با ابوبکر محکم کرده و با او بیعت نماییم، این امر را با ما در میان گذاشته بود، هرگز ما او را رها نکرده و به دیگری رجوع نمی کردیم."

ناوبری کتاب