صفحه ۲۱۶

(لا تأخذه سنة و لا نوم ) سوره بقره (2)، آیه 255. یعنی: "خدا نه چرت می‎زند و نه خواب بر او غلبه می‎کند." "ظلامة" - با ضمه - چیزی است که ظالم از مظلوم گرفته و او در صدد پس گرفتن آن است؛ اشاره به فدک دارد.

در اینجا حضرت خطاب به انصار می‎فرمایند: چرا چرتتان برده و از ظلمی که به من وارد شده است چشم برهم گذاشته اید؟ ابوبکر و عمر هر کاری بخواهند می‎کنند و شما هیچ نمی گویید و خودتان را به خواب زده اید؟!

(أما کان رسول الله (ص) أبی یقول: "المرء یحفظ فی ولده"؟)

(آیا پدرم رسول خدا(ص) نمی فرمود: "[حرمت ] هر مردی در [احترام به ] اولادش حفظ می‎شود"؟)

یعنی: اگر می‎خواهید حرمت و موقعیت آن شخصی که فوت کرده است محفوظ باشد به اولاد او احترام کنید، حرمت فرزندانش را رعایت کنید؛ زیرا اولاد، یادگاران او هستند؛ و اگر شما بخواهید به پیامبر(ص) احترام کنید، باید حرمت اولاد او را نگاه دارید، از حقوق اهل بیتش دفاع کنید؛ و لذا ما دستور داریم به سادات احترام کنیم، چون آنان اولاد پیامبر(ص) هستند و احترام گذاشتن ما در حقیقت احترام به پیامبر(ص) است.همان گونه که بیان شد احترام به سادات لازم است و باید حرمت ایشان محفوظ باشد، اما این بدان معنا نیست که سادات از لحاظ حقوقی با دیگر افراد جامعه فرق داشته و دارای برتری خاصی باشند؛ چرا که طبق احکام اسلام، همه افراد جامعه اسلامی از لحاظ حقوقی برابر و مساوی می‎باشند. و نیز احترام به سادات به این معنا نیست که ایشان نزد خدای متعال دارای قرب و منزلت بیشتری هستند، چرا که به فرموده قرآن کریم: (ان أکرمکم عند الله أتقیکم ) و به فرموده رسول خدا(ص) : سید قریشی بر سیاه حبشی هیچ شرافتی ندارد مگر به تقوای الهی. آری، سادات یادگاران و فرزندان پیامبر(ص) هستند و از آن جهت که یک نوع پیوند نسبی با آن حضرت دارند و به فرموده پیامبراکرم (ص) : "المرء یحفظ فی ولده" باید به آنان احترام گذاشت و حریم ایشان را نگاه داشت، چرا که احترام به فرزند در حقیقت تکریم پدر است.

ناوبری کتاب