صفحه ۷۲

با زمان بندی صحیح و برنامه ریزی درست بتدریج به واقعیت نزدیک می‎شوند و به اصطلاح : نردبان را باید پله پله طی کرد و طفره محال است، ولی بالاخره استقامت و همت انسان را به بالاترین پله هم خواهد رساند.

حقوق اجتماعی اهل سنت

مسلمانان اهل سنت اگر صلاحیتهای لازم را دارا باشند از دیدگاه اسلام شایستگی تصدی مناصب و مشاغل مختلف را دارا می‎باشند؛ مگر اینکه در قراردادی که مورد توافق باشد (همچون قانون اساسی) پیش بینی دیگری شده باشد، و جنبه اکثریت ملت را در نظر گرفته باشند.

باید از مظلوم دفاع کرد

واقعا این اعمال مستحب خوب است کسانی که می‎توانند حتی المقدور انجام دهند. ولی باید اینطور هم نباشد که فقط اعمال مستحب و اینجور اعمال ظاهری را انجام بدهیم اما واقعیات و حقایق زیر پا گذاشته بشود. وظایف بالاتری هم انسانها دارند. این آدمهایی که نوعا به ظواهر خودشان را خیلی ملتزم می‎گیرند -ذکر و دعا و زیارت عاشورا، نماز شب و اینها- خدای ناکرده نمی گویم اینها بد است، خوب است اما یک وظایف مهمتری هم هست. مثلا فرض بگیرید مساله امر به معروف و نهی از منکر یکی از وظایف مهم اسلامی است "و بها تقام الفرائض " اصلا فرائض دیگر وابسته به امر به معروف است. امر به معروف هم فقط امر به معروف جزئی نیست؛ امر به معروف و

ناوبری کتاب