صفحه ۱۲۲

تعیین صلاحیت ائمه جمعه را هم به من ارجاع داده بودند؛ چون از همان اول روی تشکیل نماز جمعه من عنایت داشتم و تاکید داشتم که ایشان برای شهرستانهای مختلف امام جمعه نصب کنند، و ایشان فرمودند: خود شما این کار را انجام بدهید، من به ایشان عرض کردم تعیین امام جمعه از شئون رهبری است و خود حضرتعالی اقدام فرمایید، ولی بالاخره من از طرف ایشان تعیین می‎کردم.

مورد دیگر تعیین نماینده ولی فقیه در سپاه بود که این مساله هم از سوی ایشان به من محول شد؛ من اول آقای طاهری خرم آبادی را برای این کار معین کردم، بعد از مدتی ایشان آقای محمد رضا فاکر را به جای خودش معین کرده بود.

باز تعیین ائمه جمعه و قضات خارج از کشور را به من محول کرده بودند؛ که تا این آخر هم به عهده من بود، مثلا برای شیعیان افغانستان من از طرف ایشان امام جمعه و قاضی معین می‎کردم. مورد دیگر مساله عفو زندانیان بود؛ که برای این منظور از طرف من چهارنفر معین شده بودند: آقایان سید محمد ابطحی کاشانی، محمدی گیلانی، قاضی خرم آبادی و سید محمد موسوی بجنوردی، این چهارنفر افرادی را در زندانها داشتند که تحقیق می‎کردند و به آقایان گزارش می‎شد که فلانی صلاحیت عفو دارد و اینها نتیجه را به من می‎نوشتند و من می‎نوشتم که از طرف حضرت آیت الله العظمی امام خمینی مورد عفو واقع شد، این کار خیلی مفید بود و بسیاری از افراد از همین طریق از زندان نجات پیدا کردند.

در مورد تعیین نمایندگان ولی فقیه در دانشگاهها هم با امام صحبت

ناوبری کتاب