صفحه ۹۰

یشاء و یقدر انه کان بعباده خبیرا بصیرا)سوره اسراء (17)، آیه 30. "پروردگار تو روزی را گشایش می‎دهد برای هر کسی که بخواهد و [یا] تنگ می‎گیرد؛ او به بندگانش آگاه و بینا است." بنابر این اساس مؤمن به قضا و تقدیر الهی راضی است و با آرامش خاطر زندگی می‎کند. مؤمن همواره به یاد خداست و او را مدبر عالم می‎داند که با رعایت همه مصالح، امور جهان را اداره می‎کند. قلب مؤمن مالامال از عشق و ایمان به اوست که مهرش بر جهان سایه انداخته است. ایمان آینده ای سرشار از موفقیت را ترسیم می‎کند و مؤمن را امیدوار می‎سازد. یأس به قلب مؤمن راه پیدا نمی کند.

3 - ایمان این حالت را برای مؤمن ایجاد می‎کند که همه چیز را از آن خدا می‎داند و بنابراین حاضر می‎شود همه هستی خود را در راه او بدهد. (و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله).سوره بقره (2)، آیه 207. دیگران همواره از فداکاری مؤمن بهره می‎برند. نمونه آن انصار رسول خدا(ص) در مدینه اند که خداوند درباره آنان فرموده است: "آنان کسانی را که به سویشان هجرت کردند دوست می‎دارند، و در دل خود نسبت به آنچه به مهاجران داده شده نیازی احساس نمی کنند؛ و ایشان را برخود مقدم می‎دارند، هر چند خودشان نیازمند باشند."سوره حشر (59)، آیه 9. ایمان انسان مؤمن را به گونه ای پرورش می‎دهد که در سخت ترین شرایط، مثل جنگ و جهاد، پیشگام است و برای جانفشانی سر از پا نمی شناسد؛ و از این روست که یک مؤمن مجاهد برابر ده جنگجو است: (ان یکن منکم عشرون صابرون یغلبوا مائتین و ان یکن منکم مائة یغلبوا ألفا من الذین کفروا).سوره انفال (8)، آیه 65.

4 - انسان مؤمن بصیرتی نافذ دارد و حاق حوادث را با آن به خوبی درک می‎کند و در مقابل آنها عکس العمل مناسب نشان می‎دهد؛ "المؤمن ینظر بنور الله"صدوق، عیون اخبارالرضا، ج 2، ص 61، حدیث 250. و خداوند او را از ظلمت و تاریکی به نور هدایت می‎کند. (الله ولی الذین آمنوا

ناوبری کتاب