صفحه ۶۷

قائمة یتلون آیات الله آناء اللیل و هم یسجدون )سوره آل عمران (3)، آیه 113) . "همه اهل کتاب مساوی نیستند؛ گروهی از آنان در دل شب ایستاده آیات خدا را تلاوت می‎کنند و سجده می‎نمایند."

گروه دوم که در برابر دین حق سرسختی نشان می‎دهند و آن را نمی پذیرند و حاضر نیستند تعصب و سرسختی بی دلیل خود را کنار گذاشته و دین حق را بپذیرند، همانند کافرانی اند که حاضر نمی شدند در برابر پیامبران الهی تسلیم شوند: (یا أهل الکتاب لم تکفرون بآیات الله و أنتم تشهدون )سوره آل عمران (3)، آیه 70. "ای اهل کتاب ! چرا به آیات خدا کافر می‎شوید، در حالی که خود شاهد آن هستید."

ختم نبوت

آخرین پیامبر خدا در حدود هزار و چهارصد و چهل سال پیش مبعوث شد و ضمن ابلاغ پیامهای خداوند، ختم وحی و نبوت را اعلام کرد. در قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی تصریح شده است: (ما کان محمد أبا أحد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبیین )سوره احزاب (33)، آیه 40. "محمد(ص) پدر هیچ یک از مردان شما نیست، بلکه فرستاده خدا و پایان بخش پیامبران است."

آنچه در اینجا لازم است به آن پرداخته شود این است که در طول زمان، پیامبران زیادی مبعوث شدند، ولی برای آخرالزمان که چه بسا زمان طولانی هم بشود، تنها آخرین پیامبر مبعوث شده و دیگر پیامبری مبعوث نمی شود. حال این سؤال مطرح است که اگر دین جزء نیازهای اساسی بشر است و در طول زمان دچار تحریف و تغییراتی می‎شود و کارآیی خود را از دست می‎دهد و از طرف دیگر خواسته های جدیدی مطرح می‎شود، چرا دین جدیدی تشریع نمی شود تا همپای هر عصر نیازهای بشر را پاسخ بدهد؟ برای روشن شدن پاسخ این سؤال توجه به نکات ذیل ضروری است:

ناوبری کتاب