صفحه ۶۱۲

روایات بسیاری نیز بر این امر دلالت می‎کند که تفصیل آن در کتاب ولایت فقیه دراسات فی ولایة الفقیه، ج 1، ص 302 - 318. آمده است. مثلا در روایت صحیح از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمود: "پدرم که برترین اهل زمین و داناترین آنان به قرآن و روش پیامبرش بود، از رسول خدا(ص) نقل کرد: کسی که مردم را با اسلحه وادار به حمایت از خویش کند و آنان را به تبعیت از خود فراخواند در حالی که بین مسلمانان کسی داناتر از او وجود داشته باشد، پس او گمراه کننده و به زحمت اندازنده مردم است."حر عاملی، وسائل الشیعة، باب 9 از ابواب جهاد العدو، ج 15، ص 42، حدیث 2.

در تفسیر نعمانی از امیرالمؤمنین (ع) در بیان صفات امام مسلمین آمده است: "صفت دوم این است که اعلم مردم به حلال و حرام خدا و انواع دستورات و امر و نهی او و تمام امور مورد نیاز مردم باشد."مجلسی، بحارالانوار، ج 90، ص 44 و 45.

در روایتی دیگر از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل شده است: "من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم ان فیهم اولی بذلک منه و اعلم بکتاب الله و سنة نبیه فقد خان الله و رسوله و جمیع المسلمین"سنن بیهقی، ج 10، ص 118) . "کسی که فردی از مسلمانان را به منصبی بگمارد در حالی که می‎داند کسی از او برتر و داناتر به قرآن و سنت پیامبر در بین مسلمانان وجود دارد، همانا به خدا و پیامبر و همه مسلمانان خیانت کرده است."

در خطبه کم نظیر سید الشهداء(ع) درباره علما و دانشمندان دینی آمده است: "مجاری الامور و الاحکام علی ایدی العلماء بالله الامناء علی حلاله و حرامه"حرانی، تحف العقول، ص 238. "اجرای امور مسلمانان و احکام خدا به دست دانشمندانی است که دانش الهی و ربانی دارند و امانتداران حلال و حرام اویند."

آنچه در ترسیم حکومت اسلامی به عنوان ولایت فقیه - در شکل کنونی آن - ذکر شده و می‎شود و یا در قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است، نمونه ای از یک

ناوبری کتاب