صفحه ۵۰۳

اسلام نمی خواهد غریزه ها و استعدادهایی را که برای حفظ موجودیت هر فرد (از نظر خوددوستی) و یا برای مصالح اجتماعی (غیردوستی) در انسان قرار داده شده، تعطیل یا فلج نماید؛ بلکه می‎خواهد نیروهای طبیعی بشر را با استفاده از روش عقلانی در مسیر شایسته خود قرار دهد. اسلام نمی خواهد استعدادها را راکد نگه دارد و یا از کار بیندازد و یا برخلاف جریان طبیعت و اصول فطری انسان دستوری بدهد؛ زیرا از یک طرف قانونی که برخلاف جریان طبیعی باشد قابل اجرا و دوام نیست، و از سوی دیگر دستورات دین اسلام بر مبنای فطرت است. اگر از غریزه جنسی به خوبی استفاده شود، موجب بهبود و تعادل انسان و سبب تکامل و بقای نسل خواهد بود؛ و اگر به شایستگی رهبری نشود، موجب سقوط انسان و بسیاری از انحرافات و عقده های مختلف خواهد شد.

کسانی که از ازدواج خودداری کنند و به این سنت بی اعتنا باشند، چه بسا به گناهانی آلوده شوند که موجب از دست دادن تعادل جسمی و روحی آنان گردد. هر یک از زن و مرد طوری آفریده شده اند که بدون دیگری ناقص و در رنج و ناراحتی هستند و با الفت میان آنان این نقص برطرف می‎شود و هر یک از دو همسر لازم و ملزوم و وسیله حفظ و نگهداری یکدیگرند.

قرآن درباره ازدواج فرموده است: (و أنکحوا الایامی منکم والصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله )سوره نور (24)، آیه 32. "برای مردان و زنان بی همسر خودتان وسیله ازدواج فراهم کنید... اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند از فضل خویش آنان را بی نیاز خواهد ساخت." از پیامبراکرم (ص) روایت شده است: "ما بنی بناء فی الاسلام أحب الی الله عزوجل من التزویج"حر عاملی، وسائل الشیعة، باب 1) از ابواب مقدمات النکاح، ج 20، ص 14، حدیث 4. "هیچ بنایی در اسلام به وجود نیامده است که نزد خدا محبوبتر از ازدواج باشد." و نیز فرموده است: "ازدواج از

ناوبری کتاب