صفحه ۴۵۰

11 - غایب شدن مسلمان

اگر بدن یا لباس مسلمان یا ظرفی که از آن استفاده می‎کند نجس شود و او غایب گردد، چنانچه احتمال برود وی آن چیز را آب کشیده یا به واسطه برخورد با باران و یا آب کر و جاری پاک شده، پرهیز از آن لازم نیست.

ب - طهارت معنوی

به جز طهارت گفته شده، یک نوع طهارت دیگر نیز در اسلام مقرر و واجب شده، و آن به هنگام اعمال عبادی و از آن جمله نماز است که شرط صحت نماز می‎باشد؛ و آن به سه چیز محقق می‎شود: وضو، غسل و تیمم.

وضو

"وضو" شستشوی مخصوصی است که انسان به دستور خدای متعال پیش از نماز و برخی دیگر از عبادات، برای تطهیر دل و تقرب به خداوند انجام می‎دهد. وضو عملی برای طهارت روح و ایجاد آمادگی برای عبادت است و از این رو بسیار ارزشمند می‎باشد و چنان است که در روایت از آن به "نور" تعبیر شده است.حر عاملی، وسائل الشیعة، باب 8 از ابواب وضوء، ج 1، ص 377، حدیث 8.

در مواردی از جمله برای نماز و طواف واجب و دست زدن به نوشته قرآن و همچنین جهت ادای نذر و عهد و یا سوگند برای با وضو بودن، باید وضو گرفته شود. نمازگزار خود را با این شستن ظاهری آماده زدودن آلودگی های روحی و قلبی می‎کند؛ از این رو انسان هر چه به هنگام وضو توجه و حضور قلب بیشتری داشته باشد، نشاط و حضور معنوی بهتری در نماز خواهد داشت. اما باید دانست که فلسفه وضو را نمی توان به این امور و یا به اموری چون رعایت بهداشت منحصر نمود؛ آنچه در وضو لازم است تعبد و بندگی در برابر ذات یگانه خداوند است.

ناوبری کتاب