صفحه ۳۶۶

حسن خلق

روابط میان انسانهایی که در کنار یکدیگر زندگی می‎کنند باید به گونه ای تنظیم شود که اصول انسانی خدشه دار نشود. زیستن در میان مردم به گفته امیرمؤمنان (ع) باید به گونه ای باشد که اگر انسان مرد برایش گریه کنند و اگر زنده ماند به او مهربانانه روی آورند.سید رضی، نهج البلاغه، حکمت 10، ص 470. خداوند در توصیف پیامبر از آن حضرت به عنوان صاحب خلق عظیم یاد کرده است: (و انک لعلی خلق عظیم ).سوره قلم (68)، آیه 4. در حدیثی از رسول خدا(ص) حسن خلق بهترین چیزی قلمداد شده که به انسان عطا می‎شود، و از عوامل بهشت رفتن انسان محسوب شده است.فیض کاشانی، محجة البیضاء، ج 3، ص 284.

طبق نقل امام سجاد(ع) از پیامبراکرم (ص) هنگام سنجش اعمال در قیامت چیزی برتر و ارزشمندتر از حسن خلق نیست.همان، ج 3، ص 289؛ دیلمی، ارشاد القلوب، ج 1، ص 133) . امام باقر(ع) فرموده است: "حسن خلق علامت کمال ایمان است."مجلسی، بحارالانوار، ج 68، ص 373، حدیث 1) . پیامد قطعی و میوه شیرین حسن خلق، الفت میان افراد است.

از امام صادق (ع) درباره حسن خلق آمده است: "تلین جانبک و تطیب کلامک و تلقی اخاک ببشر حسن"صدوق، من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 295، حدیث 893. "برخوردت را نرم کن و سخنت را پاکیزه گردان و در هنگام رویارویی با برادران دینی ات گشاده رو باش." نیز از آن حضرت روایت شده است که حسن خلق از صفات انبیاست.مجلسی، بحارالانوار، ج 71، ص 394، حدیث 17) .

ناوبری کتاب