صفحه ۳۲۸

در قرآن کریم به جز انبیا سرگذشت انسانهای شایسته دیگری نیز آمده است تا مقتدای مردم و سرمشق آنان باشند. در میان این گروه به خصوص نام دو بانوی نمونه و بزرگوار به چشم می‎خورد: یکی آسیه همسر فرعون، و دیگری مریم مادر عیسی (ع): (و ضرب الله مثلا للذین آمنوا امرأة فرعون... ‏ و مریم ابنت عمران )سوره تحریم (66)، آیات 11) - 12) . "و خدا برای مؤمنان آسیه همسر فرعون را مثل آورد... و همچنین مریم دختر عمران را."

آسیه همسر فرعون بود، مردی که ادعای الوهیت و ربوبیت داشت و کسی را برتر از خود نمی دانست و روحیه استکباری او اجازه نمی داد سخن حق را بشنود و درباره آن تأمل نماید. کسی که برای ادامه حکومت خود نوباوگان را در درون شکم مادرشان سر می‎برید که مبادا در آینده کسی حکومت او را تهدید نماید. او با پیامبر خدا موسی (ع) مقابله کرد و پیروان او را تحت آزار و اذیت قرار داد و سر انجام در پی تعقیب یاران موسی (ع) به کام دریا کشیده شد و جسدش از نشانه های قدرت خدا گردید. آسیه همسر چنین حاکمی بود و در عین حال با گذشتن از همه امکانات شاهی، مؤمن به خدا بود و تحت تأثیر همسر خود قرار نگرفت.سوره تحریم (66)، آیه 11) .

مریم بانوی پاکدامنی است که خداوند از او به عنوان برگزیده خود و انسانی مطهر یاد کرده است.سوره آل عمران (3)، آیه 42. او مادر پیامبری عظیم الشأن است که با دمیدن نفخه الهی به او باردار شد؛ و زنی مطیع خدا بود.سوره تحریم (66)، آیه 12) .

طهارت این دو بانوی بزرگ و دلدادگی آنها به خدای متعال، از آنان شخصیتی نمونه به وجود آورده که خدا از آنان به مثل برای مؤمنان یاد کرده است.

9 - ثبات و انعطاف در امور اخلاقی

در نظام اخلاقی اسلام فضایل اخلاقی اموری ثابت اند و تابع جو و شرایط نیستند. چنین نیست که هر کسی طبق مقتضای محیطی که در آن قرار دارد، رفتار

ناوبری کتاب