صفحه ۳۰۵

بهشت

گروه دیگری از انسانها پس از بررسی اعمال و اعتقاداتشان، به پاس ایمان و اعمال خوبشان به بهشت می‎روند. بهشت جایگاه مؤمنان شب زنده دار و انفاق کننده است.سوره سجده (32)، آیات 15) - 19) . کسانی که برای گسترش تعالیم الهی مجاهدت کردند و جان و مال خود را نثار نمودند.سوره توبه (9)، آیه 111) . و در یک کلام همه کسانی که بندگی خدا را پیشه خود ساختند و حریم سایر انسانها را به خاطر خدا پاس داشتند و حقوق انسانها را مراعات نمودند و تکالیف خود را بی هیچ چشم داشتی انجام داده اند.

زنان و مردان بهشتی در بهشت از انواع نعمت های خداوند بهره مند هستند و هر خوردنی، نوشیدنی و لذتی که بخواهند برایشان فراهم است؛(و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذ الاعین)؛ سوره زخرف (43)، آیه 71. و برتر از همه نعمت ها و لذایذ، رضوان پروردگار است.(و رضوان من الله اکبر)؛ سوره توبه (9)، آیه 72. در آنجا هیچ ناراحتی و غصه ای راه ندارد،(لا یمسهم فیها نصب و ما هم منها بمخرجین )؛ سوره حجر (15)، آیه 48. و دار سلام و سلامتی است؛(والله یدعوا الی دارالسلام)؛ سوره یونس (10)، آیه 25. مرگ هیچ گاه به سراغ بهشتیان نمی آید،(لا یذوقون فیها الموت الا الموته الاولی و وقیهم عذاب الجحیم)؛ سوره دخان (44)، آیه 56. و در سایه رحمت پروردگار همواره او را سپاسگزارند.

یاد بهشت امید را در انسان زنده می‎گرداند، او را به کارهای نیک سوق می‎دهد و از پلیدی ها و گناهان باز می‎دارد.سیدرضی، نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 31. بنابر فرموده حضرت امیر(ع) آدمی برای دنیا و ماندگاری در آن آفریده نشده، بلکه دنیا محل عبور و وسیله نیل او به سعادت و بهشت جاودان است.همان، خطبه 132) (صبحی صالح) . "آیا آزاده ای نیست که این لقمه نیم خورده [دنیا] را به

ناوبری کتاب