صفحه ۲۶۶

عوض شود. و اگر عوارضی همانند بیماری و... برای انسان پیش نیاید این امکان وجود دارد که فردی هزاران سال زنده باشد. به این جهت نمی توان تنها به این دلیل که عمر طولانی برخلاف عمر متعارف مردم معمولی است، آن را محال و ناشدنی دانست.

انتظار فرج و فلسفه آن

انتظار فرج از عبادات شمرده شده است. پیامبر(ص) انتظار رسیدن فرج از نزد خدای عزوجل را افضل اعمال امت دانسته است.مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 122، حدیث 2. امام سجاد(ع) فرموده است: "منتظران امام زمان (ع) بافضیلت ترین اهل هر زمانند."همان، ج 52، ص 122) . امیرمؤمنان (ع) فرمود: "بهترین عبادت مؤمن، چشم به راه فرج خدایی داشتن است."همان، ج 52، ص 123) . و در کلام دیگری فرمود: "منتظران امر ما، همانند کسانی اند که در راه خدا به خون خود غلتیده اند."همان، ج 52، ص 123، حدیث 7. امام صادق (ع) فرمود: "هر کس از شما منتظر او باشد، گویا در خیمه قائم قرار دارد."همان، ج 52، ص 125) . و در سخن دیگری فرمود: "منتظر امام دوازدهم، همانند مجاهدی است که شمشیرش را کشیده و در زیر پرچم پیامبر است و از او دفاع می‎کند."همان، ج 52، ص 129) .

معنای این انتظار چیست ؟ انتظار به این معنا نیست که کناری بنشینیم و احساس مسؤولیتی نکنیم و ایجاد آمادگی برای جامعه ای معنوی و عدالت مند فراهم نکنیم. انتظار، بی مفهوم و بی مقصد نیست؛ و آنچه در این روایات بر آن تأکید شده بر اساس فلسفه ای تشویق شده است.

رهبران برجسته و صاحبان نبوغ در عرصه پیشوایی، به منزله نیروی محرکه ای هستند که می‎توانند ملتی را از خمودی و رکود بیرون آورده و به آنان نشاط و تحرک

ناوبری کتاب