صفحه ۸۰

از اصحاب را ندیدم که در این مسأله فتوا به وجوب اذن امام و قربانی در منی داده باشد؛ پس شاید این دو کار مستحب باشد.همان، حاشیه همان صفحه. اما شیخ مفید می‎گوید: در مورد سب پیامبر(ص)و اهل بیت (ع) این کار را امام مسلمین به عهده می‎گیرد و باید به اذن او باشد.المقنعة، ص 809. معنای این سخن و سخن سایر فقها که از لزوم طرح موضوع نزد والی سخن گفته اند این است که افراد نباید خودسرانه اقدام به اجرای حد کنند. روایت دال بر این که حدود باید توسط "من له الحکم" اجرا شود نیز مؤید این مطلب است که در دلیل دوم ذکر می‎شود.

البته روایت فوق علاوه بر مرفوعه بودنش مورد اعراض اصحاب نیز قرار گرفته است؛ هرچند ممکن است ضعف آن از جهت مرفوعه بودن با نقل کسی مثل علی بن ابراهیم که از پدرش نقل می‎کند قابل جبران باشد. و ابوعاصم سجستانی نیز مجهول است و اسمی از او در کتب رجال دیده نمی شود.

دلیل دوم: روایاتی است که دلالت می‎کند بر این که اقامه حد باید توسط کسی باشد که حق حکم کردن را دارد. شیخ مفید(ره) گفته است: اما اقامه حدود به دست سلطان اسلام است که از طرف خداوند به این منصب نصب شده است؛ یعنی ائمه معصومین (ع) و کسانی که توسط آنان نصب شده اند، همچون امراء و حکام. و این کار در صورت امکان به فقهای شیعه تفویض شده است.وسائل الشیعة، ابواب مقدمات الحدود، باب 28، ج 28، ص 49 و 50.

ناوبری کتاب