صفحه ۱۳۳

از بالندگی،من لایحضره الفقیه، کتاب الصید و الذبائح، ج 3، ص 321، حدیث 4145. نهی اخته نمودن حیوانات،وسائل الشیعة، کتاب الحج، باب 36 از ابواب احکام الدواب، حدیث 3. و نهی از صید حیوان به طور کلی و اینکه موجب قساوت قلب می‎شود.بحارالانوار، کتاب السماء و العالم، باب الصید و احکامه، ج 62، ص 282، حدیث 33 و 34.

علاوه بر حقوقی که به طور خلاصه بیان شد حقوق دیگری نیز در شرع مقدس وارد شده که هر کدام در جای مناسب خود بیان شده است؛ از جمله: "حق حضانت کودک"، "حق نفقه"، "حق قصاص یا عفو و یا اخذ دیه توسط اولیای دم"، "حق فسخ عقد بیع و عقد نکاح در موارد معین"، "حق فسخ هر عقد لازم در صورتی که ضمن آن شرط شده باشد"، "حق طلبکار نسبت به مال رهن"، "حق شفعه"، "حق جعاله"، "حق سرقفلی در موارد معین"، "حق طلاق توسط شوهر و یا توسط زن در صورتی که این حق از طرف شوهر برای زن در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد"، "حق رجوع شوهر در طلاق رجعی" و موارد دیگری که تفصیل آن در رساله توضیح المسائل آمده است.

بنابراین شایسته است برادران و خواهران دینی علاوه بر رعایت حقوق واجب الهی به حقوق یکدیگر احترام گذاشته و از تعدی و تجاوز به آن بپرهیزند، همان گونه که راضی نیستند کسی حقوق آنان را

ناوبری کتاب