صفحه ۱۲۴

عفو وحشی قاتل حمزه (ع) بدون کسب رضایت دختر و سایر وارثان او، و نیز عفو مالک بن عوف با اینکه او سبب شهادت بسیاری از مسلمانان در جنگ هوازن بود و... باید مورد توجه قرار گیرد.

پیامبر(ص) پس از اسارت کفار قریش به آنان خطاب کرده و فرمودند: "ای جماعت قریش، اندیشه می‎کنید که من در رابطه با شما چه کاری انجام می‎دهم ؟" قریش گفتند: "خوبی ! تو برادر با کرامتی و پسر برادر با کرامت." و پیامبر همه آنها را عفو کردند.سیره ابن هشام، فی ذکر الاسباب الموجبة للسیر الی مکة، عنوان الرسول یدخل الحرم، ج 4، ص 55. حتی پیامبر(ص) خانه ابوسفیان را محل امن قرار داده فرمودند: "هر کس وارد خانه او شد در امان است." همان، عنوان اسلام ابی سفیان، ص 46. و هند، زن ابوسفیان که سابقه بدی در دشمنی با اسلام داشت و اعمال فجیع او با جنازه های شهدای احد در تاریخ ثبت شده است، هنگامی که مسلمان شد دو گوسفند نیز هدیه آورد، پیامبر(ص) از او قبول کردند و او را عفو نمودند و در حق گله اش دعا کردند، و گله اش زیاد شد." کامل ابن اثیر، حوادث سال هشتم، ج 2، ص 251.

همچنین است رفتار بزرگوارانه حضرت امیر(ع) با اسرای جنگ جمل از جمله: عایشه و مروان. با آنکه آنان - همان گونه که حضرت فرمودند - به بیت المال و نگهبانان آن حمله کردند و عده زیادی از مردم را با وضع بسیار بدی به شهادت رساندند،نهج البلاغه صبحی صالح، خطبه 172. با این حال مروان آزاد شد و

ناوبری کتاب