صفحه ۱۶۰

(مسأله 460) اگر قرائت نماز او غلط بوده و غلط بودن آن را نمی دانسته ولی رکنهای نماز را بجا آورده و شرایط آن را نیز رعایت کرده است، اعاده نماز لازم نیست.

مستحبات نماز طواف

(مسأله 461) 1 - بر حسب فرموده شیخ صدوق (ره) مستحب است بعد از نماز طواف، حمد و ثنای خدا را بجا آورد و صلوات بر پیامبراکرم (ص) و آل او بفرستد و از خدا بخواهد نماز او را قبول نماید و آن را آخرین عهد با خود قرار ندهد و سپس بگوید:

"الحمدلله بمحامده کلها علی نعمائه کلها حتی ینتهی الحمد الی ما یحب ربی و یرضی. أللهم صل علی محمد و آل محمد و تقبل منی و طهر قلبی وزک عملی".

2 - پس بکوشد در دعا و خواهش قبولی اعمال.

3 - و به روایتی دیگر پس از نماز بگوید:

"أللهم ارحمنی بطواعیتی ایاک و طواعیتی رسولک صلی الله علیه و آله و سلم أللهم جنبنی أن أتعدی حدودک و اجعلنی ممن یحبک و یحب رسولک و ملائکتک و عبادک الصالحین".

4 - و به روایتی دیگر حضرت امام صادق (ع) پس از نماز طواف به سجده رفتند و فرمودند:

"سجد لک وجهی تعبدا و رقا لا اله الا أنت حقا حقا الاول قبل کل شئ و الاخر بعد کل شئ، و ها أناذا بین یدیک ناصیتی بیدک فاغفرلی انه لا یغفر الذنب العظیم غیرک فاغفرلی فانی مقر بذنوبی علی نفسی و لا یدفع الذنب العظیم غیرک".

پس از سجده روی آن حضرت از گریه چنان بود که گویا در آب فرو رفته باشد.وسائل الشیعه، کتاب الحج، باب «78» از "ابواب الطواف"، حدیث 2.

ناوبری کتاب