صفحه ۱۲۸

از گردنه "ذی طوی" خارج شوند. و در حدیث صحیح وارد شده است: "هر کس با حالت آرامش بدون تکبر وارد مکه معظمه شود، خداوند گناهان او را می‎آمرزد".

آداب ورود به مسجدالحرام

(مسأله 367) مستحب است حاجی در حال ورود به مسجدالحرام با غسل باشد و با پای برهنه و آرامش و وقار و خشوع وارد مسجد شود؛ و ورود او از در "بنی شیبه" باشد که بر حسب آنچه گفته شده در امتداد باب السلام فعلی واقع شده، پس خوب است انسان از "باب السلام" وارد شود؛ ومستحب است بر درب داخلی مسجدالحرام بایستد و بگوید:

"السلام علیک أیها النبی و رحمة الله و برکاته. بسم الله و بالله و من الله و ما شاءالله، والسلام علی أنبیاء الله و رسله، و السلام علی رسول الله (ص) و السلام علی ابراهیم (خلیل الله )، و الحمدلله رب العالمین".

و هنگامی که داخل مسجد شد رو به خانه خدا بایستد و دستها را بلند کند و بگوید:

"أللهم انی أسألک فی مقامی هذا فی أول مناسکی أن تقبل توبتی و أن تجاوز عن خطیئتی و أن تضع عنی وزری، الحمدلله الذی بلغنی بیته الحرام. أللهم انی أشهد أن هذا بیتک الحرام الذی جعلته مثابة للناس و أمنا مبارکا و هدی للعالمین. أللهم انی عبدک و البلد بلدک و البیت بیتک جئت أطلب رحمتک و أؤم طاعتک مطیعا لأمرک راضیا بقدرک أسألک مسألة المضطر الیک الخائف لعقوبتک . أللهم افتح لی أبواب رحمتک و استعملنی بطاعتک و مرضاتک".

ناوبری کتاب