صفحه ۴۷۷

(سؤال) من سال هاست که در آلمان زندگی می‎کنم و چندین سال است که دین خود را عوض کرده ام و مسیحی شده ام می‎خواهم به ایران برگردم، ولی نمی دانم چه چیزهایی برایم پیش می‎آید. لطفا بنویسید که این کار چه مجازاتی برای من دارد و این که چه کاری می‎توانم بکنم ؟

(جواب:) شما کار خلافی انجام داده اید، اسلام خاتم ادیان الهی و اکمل آنهاست و حضرت عیسی (ع) خود به آمدن پیامبر اسلام (ص) بشارت داده است، شما به دین اسلام برگردید و روابط خود را با خدا محکم کرده و به دستورات اسلام عمل کنید و لازم نیست نسبت به تغییر دین خود با احدی صحبت کنید خداوند ارحم الراحمین است، شما مانند یک فرد مسلمان متعبد به کشور خویش باز گردید. فقط به بهانه ای عقد ازدواج خویش با همسرتان را - اگر همسر دارید - تجدید کنید و لازم نیست داستان را برای عاقد بیان کنید.

(سؤال) مردی با شکستن شیشه و شکستن قفل، وارد منزلی شده که در آن زن شوهر داری در غیاب همسرش زندگی می‎کرده است و اقدام به تجاوز در حد غیر زنا کرده و مقداری جراحت نیز به زن وارد کرده است؛ آیا می‎توان مورد فوق را مشمول حکم محارب دانست و حکم لص (دزد مهاجم) را بر این شخص جاری ساخت ؟

(جواب:) این که در برخی از روایات بر "لص" عنوان محارب اطلاق شده است بدین معناست که اگر در زمان تجاوز او دفع وی به طریقی جز قتل امکان نداشت در این صورت حکم محارب را دارد و قتل او در آن حال جایز و مهدورالدم است، ولی اگر در آن هنگام، دفع او با عملی کمتر از قتل ممکن بود یا این که پس از تجاوز بازداشت شد بدون این که قتلی مرتکب شده باشد در این صورت اجرای حکم محارب مشکل است، ولی ضامن خسارت و جراحات وارده می‎باشد و حاکم شرع نیز می‎تواند او را تعزیر کند و اگر مرتکب یکی از موجبات حد شرعی شده باشد حد بر او جاری می‎شود.

(سؤال) آیا افراد منحرف عضو طالبان، القاعده و دیگر گروه های تروریستی که وجهه دین اسلام را خراب می‎کنند، حکم مرتد را دارند و نجسند؟

(جواب:) این قبیل افراد منحرف بوده، ولی مرتد نیستند.

ناوبری کتاب