صفحه ۴۷۲

(جواب:) رجم کردن زن و مرد یهودی توسط پیامیر(ص) که در بعضی تواریخ وارد شده است قطعی نیست و از جهاتی قابل خدشه است، اما مطابق بعضی روایات به دستور پیامبراکرم (ص) حکم رجم در مورد افراد دیگر اجرا شد از جمله: الف: ماعز بن مالک که در وسائل الشیعة، باب 15 از ابواب حد زنا ضمن دو روایت ذکر شده است. ب: در نهج البلاغه، خطبه 127 کلامی از امیر المؤمنین (ع) خطاب به خوارج آمده است: "... و قد علمتم أن رسول الله (ص) رجم الزانی المحصن ثم صلی علیه...". ج: در دو مورد توسط امام صادق (ع) رجم دو نفر به پیامبر نسبت داده شده است: یکی وسائل الشیعة، ج 28، ص 62، ح 5: "رجم رسول الله (ص) و لم یجلد". و دیگری در مستدرک الوسائل، ج 9، ص 120، ح 27: "لما رجم رسول الله الرجل فی الزنا...".

رجم در قرآن

(سؤال) در بعضی از کشورهای اسلامی، رجم زانی اجرا می‎شود، آیا این مسأله که در قرآن نیامده است نباید در جوامع بزرگ و رو به رشد ترک شود؟

(جواب:) مسأله رجم هرچند در قرآن ذکر نشده است، لکن روایات معتبر زیادی از ائمه معصومین (ع) در این رابطه وارد شده است که نمی توان از آنها اغماض کرد.وسائل الشیعه، ج 28، ص 61 - 74 و 98 - 103، ابواب 1 - 4 و 14 و 15، ابواب حد زنا. پیامبراکرم (ص) طبق روایت متواتر ثقلین که از طریق شیعه و سنی نقل شده است عترت خود را "عدل" قرآن و یکی از دو "ثقل" قرار داده و فرموده اند: "انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی"الارشاد، ج 1، ص 233؛ الامالی، شیخ مفید، ص 135؛ الاحتجاج، ج 1، ص 90؛ کنزالعمال، ج 1، ص 186 و ج 5، ص 290؛ مسند ابی یعلی، ص 297؛ سنن النسائی، ج 5، ص 45، 51 و 130. بنابراین سنت و عترت، همچون قرآن حجت است و می‎توان با روایات معتبر منقول از ائمه (ع) کلیات و عمومات و اطلاقات قرآن را تفسیر یا تخصیص و یا مقید کرد. آیات مربوط به زنا در قرآن هرچند به نحو کلی و

ناوبری کتاب