صفحه ۳۹۶

مسائل حقوق

حقوق والدین

(سؤال) این جانب دارای هشت فرزندم که یک سال پیش فرزند بزرگ تر من بر اثر ورشکستگی به زندان افتاد و من برای نجات وی یک زمین 270 متری خود را فروختم و او را از زندان نجات دادم. اکنون هفت فرزند دیگرم هر کدام به همان مقدار از من در خواست کرده اند؛ آیا آنان چنین حقی را دارند؟

(جواب:) در فرض سؤال، فرزندان دیگر، حقی به شما ندارند و شما مالک ملک خود بوده و اختیار داشته اید به هر کس بخواهید بدهید و کسی حق اعتراض ندارد.

(سؤال) این جانب از کودکی مورد بی مهری پدرم قرار گرفته و تاکنون نیز مرا آزار داده است. البته من نیز متقابلا او را اذیت می‎کنم. او خود را از جناح راست دانسته و می‎گوید: تو باید بسیجی شوی و چون من کتب شریعتی، بازرگان و سروش را می‎خوانم مرا از خود طرد کرده است. لطفا بفرمایید چگونه با پدرم برخورد کنم ؟

(جواب:) در حدیثی از پیامبراکرم (ص) نقل شده: "من حق الولد علی والده أن یعلمه الکتابة و السباحة و الرمایة و أن لا یرزقه الا طیبا و أن یزوجه اذا بلغ"کنز العمال، ج 16، ص 443، ح 45340 - 45345 و ص 457، ح 45416. از حقوق اولاد بر پدرش این است که او را نوشتن، شنا کردن و تیراندازی یاد داده و به او روزی حلال و پاک بدهد و پس از بلوغ برای او زن بگیرد. پدر شما نباید شما را طرد کرده و باید با شما محبت کند، ولی شما هم از پدر قهر نکنید، سعی کنید محبت او را به دست آورید و او را به نحوی وادار کنید تا به زندگی شما توجه کند. ترک ازدواج، علاوه بر این که موجب افسردگی و بی حوصلگی شماست شما را نسبت به جامعه و

ناوبری کتاب