صفحه ۳۳۰

(جواب:) اگر شخص مذکور با ارشاد و منطق صحیح قابل هدایت است لازم است او را راهنمایی کرده و حتی الامکان او را از انجام امور غیر مشروع منصرف کنید و در غیر این صورت دعوت از او برای مداحی اهل بیت (ع) موجب وهن دین و برخلاف اهداف اهل بیت (ع) است. همچنین شرکت در مراسم دینی امری لازم است، ولی باید با بیان اصول معارف و اخلاق و احکام اسلامی و خواندن کتاب های نافع و مفید باشد و از هر چه موجب وهن دین و سستی اعتقاد نسل جوان می‎گردد اجتناب شود و در این مسیر از قلت یار و تمسخر اغیار نهراسید. کلام مولا امیر المؤمنین (ع) در نهج البلاغه را مورد توجه قرار دهید: "ایها الناس لاتستوحشوا فی طریق الهدی لقلة أهله..." در راه هدایت به جهت کمی رهروان آن وحشت نکنید؛ ان شاء الله سالم و موفق باشید.

(سؤال) در صورتی که در خارج از کشور و در کشوری که اکثریت با غیر مسلمانان است میهمان یک مسلمان سنی باشیم؛ آیا استفاده از غذای گوشتی میزبان جایز است ؟ و آیا اصولا تحقیق در مورد نحوه تهیه گوشت در این میهمانی لازم است ؟

(جواب:) اگر میزبان شما مسلمان است هرچند سنی باشد تحقیق لازم نیست، حمل بر صحت کنید، مگر این که بدانید او گوشت حرام تهیه کرده است.

(سؤال) در مجالسی که در خارج از ایران است و معمولا مشروبات الکلی نوشیده می‎شود و اگر دعوت میزبان رد شود پیامدهای سیاسی، مانند سردی مناسبات و یا القای آن و تفویت مصالح سیاسی و... را به دنبال دارد؛ آیا این موارد از عناوین تزاحم است و ملاک ترجیح چیست ؟

(جواب:) با احراز ضرورت عرفی، این مورد مثل سایر موارد تزاحم بوده که لازم است جانب اهم رعایت شود، البته حتی الامکان باید سعی شود با توجیه میزبان، جلسه به شکلی تنظیم شود که میز متمایزی که خالی از مشروب الکلی باشد ترتیب دهند که عرفا حضور بر سر آن حضور بر سر میز شراب محسوب نگردد.

(سؤال) در برخی از ضیافت های رسمی برخی از شرکت ها خصوصا در مواردی که دیپلمات ها در آن شرکت می‎کنند معمولا مشروبات الکلی روی میزها قرار

ناوبری کتاب