صفحه ۳۲۸

(سؤال) شخصی در ماه مبارک رمضان - العیاذ بالله - به خدا توهین کرده و قرآن را به زمین کوبیده و به مسجد توهین می‎کند؛ آیا معاشرت با چنین شخصی جایز است ؟ روزه اش چگونه است و وظیفه خانمش چیست ؟

(جواب:) اگر از روی عصبانیت است و قصد جدی ندارد کافر نیست و اگر منکر اسلام و قرآن است کافر است و زنش باید از او جدا شود.

(سؤال) شوهر این جانب معتاد بوده و ترک کرده است و الان نماز و روزه هایش را به جا نمی آورد. در صورتی که خدا را قبول دارد و مسلمان است وظیفه زناشویی من چه می‎شود؟

(جواب:) زناشویی با او اشکال ندارد، ولی سعی کنید به هر نحو ممکن و مؤثر امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهید.

(سؤال) در میان عزاداران سیدالشهدا(ع) ممکن است خانم هایی با صدای بلند گریه و عزاداری کنند؛ آیا شنیدن صدای آنها اشکال دارد؟

(جواب:) اگر صدای آنها تحریک آمیز نباشد اشکال ندارد.

(سؤال) شخصی از بستگان همسرم از راه حلال و غیر حلال، کسب درآمد می‎کند. از طرفی ما علم داریم به این که اگر به وی تذکر داده شود علاوه بر این که کارهای خلاف خود را که تاکنون مخفی نگاه داشته علنی سازد و از طرف دیگر ممکن است ارتباط خانوادگی و حتی ارتباط همسرم با من به وخامت بگذرد و اگر قطع رابطه شود ضرر غیر قابل جبران متوجه ما خواهد شد. در این صورت وظیفه ما چیست ؟

(جواب:) در صورتی که قطع ارتباط مضر باشد، ارتباط مانعی ندارد و آنچه را برای پذیرایی در اختیار شما قرار می‎دهند در صورتی که شما یقین به حرمت عین آن ندارید استفاده از آن مانعی ندارد، از کجا که از اموال حرام او باشد.

(سؤال) آیا جهان گردان غیر مسلمان مجازند در کشور اسلامی از مشروبات الکلی، گوشت خوک و سایر اقلامی که از نظر مذهبشان جایز است بدون تظاهر و در مجلس خصوصی استفاده کنند؟ در صورت جواز آیا مسلمانان می‎توانند این قبیل اجناس را به آنها بفروشند؟

ناوبری کتاب