صفحه ۳۲۶

هم دانشگاهی باشد در مورد وقایع روز مره اجتماعی و یا مسائل درسی و یا حتی بحث های دیگر چه اشکالی دارد؟

(جواب:) با حفظ حجاب اسلامی و پرهیز از امور محرک و مهیج جنسی و عدم ترتب فساد، مانعی ندارد و همچنین است مکالمات و مباحثات حضوری.

(سؤال) آیا رابطه پسر با دختر از طریق اینترنت صحیح است ؟

(جواب:) رابطه علمی و سؤال و جواب با حفظ حجاب اسلامی و عدم ترتب فساد بر آن مانعی ندارد و اگر چت و مشاهده یکدیگر در کار نباشد حجاب هم لازم نیست.

(سؤال) آیا پسری می‎تواند دوست دختر داشته باشد؟

(جواب:) اگر دوست گرفتن به معنای داشتن ارتباط نامشروع یا ارتباطی که زمینه عمل نامشروع و فساد است و یا موجب اتهام به آن گردد، جایز نیست.

(سؤال) معمولا در دانشگاه ها دختران با صورت های آرایش کرده و لباس های نامناسب حضور می‎یابند. تکلیف ما پسران در برخورد با آنها چیست ؟

(جواب:) باید از نظر کردن عمدی به آنان اجتناب شده و حتی الامکان از راه های مؤثر به آنها تذکر داده شود ولی نه بگونه ای که به لجاجت منجر گردد.

(سؤال) لطفا بفرمایید نظر اسلام در مورد عشق نوجوانی چیست چون من با دختری آشنا شده ام و قصد ازدواج با ایشان را دارم و پدر و مادرم به خاطر این که من هنوز 16 سال دارم با این ازدواج مخالفند و رابطه من با این دختر چه حکمی دارد؟

(جواب:) در حدیثی از رسول خدا(ص) نقل شده: "من حق الولد علی والده أن یعلمه الکتابة و السباحة و الرمایة و ان لایرزقه الا طیبا و أن یزوجه اذا بلغ"کنز العمال، ج 16، ص 443، ح 45340 - 45345 و ص 457، ح 45416. از حقوق اولاد بر پدرش این است که به او نوشتن، شنا کردن و تیر اندازی یاد بدهد و جز روزی حلال به او ندهد و هنگام بلوغ، وسایل ازدواج او را فراهم کند. شما به یک نحو ولو به وسیله دوستان به مادر و پدرتان خواسته های درونی خویش را بفهمانید ان شاءالله خداوند وسایل ازدواج شما را فراهم کند. دوست داشتن و علاقه به

ناوبری کتاب