صفحه ۲۴

مسائل نجاست و طهارت

(سؤال) منظور از رطوبت مسریه چیست ؟ مثلا اگر ادرار بچه به شلوار او سرایت کرده، اما ملحفه ای که با شلوار بچه در تماس بوده خشک باشد تکلیف چیست ؟

(جواب:) معنای مسریه، سرایت کننده است اگر آن شئ از طرف چیز نمدار، نم پیدا کند به آن سرایت می‎گویند و اگر شک داریم سرایت کرده یا نه، محکوم به طهارت است.

(سؤال) دختری هستم 22 ساله که در هنگام دست شویی کردن قبل از این که خود را به دست شویی برسانم احساس می‎کنم که خودم را نجس کرده ام و به پزشک مراجعه کرده ام. پزشک می‎گوید از لحاظ پزشکی هیچ مشکلی ندارم و گاهی وقت ها می‎شود که در طول روز چهار یا پنج بار لباس عوض می‎کنم، هم خودم و هم اطرافیان از این وضعیت ناراحتیم و هر موقع به دست شویی می‎روم نجس از دست شویی بر می‎گردم و الان چند ماهی است که دچار وضعیت بدی شده ام هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی. لطفا مرا راهنمایی کنید. دیگر این که نمی دانم که چه موقع دست شویی می‎کنم و خود را نجس می‎کنم و چه موقع مربوط به ترشحاتی است که از بدن خارج می‎شود. ضمنا وقتی که به خودم می‎گویم که حالا دیگر نجس شدم و بعدا لباس عوض می‎کنم، دیگر دچار مشکلی نمی شوم.

(جواب:) تا یقین نکنید که لباستان نجس شده باید لباس را پاک حساب کنید و اگر ترشح هم مشکوک باشد که ادرار است یا چیز دیگر آن هم پاک است. در عین حال این مرض درمان هم دارد و باید به متخصص آن مراجعه کنید.

ناوبری کتاب