صفحه ۲۱۴

(جواب:) در صورت شک مانعی ندارد هرچند احتیاط خوب است، ولی اگر تقویت اسرائیل باشد جایز نیست.

(سؤال) شخصی قصد پرورش و نگه داری گربه و سپس ذبح و کشتار آن جهت فروش در کشور چین را دارد با توجه به این که مصرف گوشت گربه در کشور چین امر معمول و جزء گوشت و غذای برتر و گران قیمت محسوب می‎گردد؛ بفرمایید در صورت حرمت ذبح و کشتار، تنها پرورش و نگه داری و سپس فروش آن به شرکت ها یا اشخاصی که علم به خرید جهت ذبح و فروش در کشور چین را دارند؛ آیا جایز است ؟

(جواب:) فروش گوشت حیوانات حرام گوشت و همچنین فروش خود آن حیوان جهت خوردن آنها محل اشکال است. بجاست سرمایه خود را در راه معاملات حلال صرف کنید تا خداوند ان شاء الله به شما برکت و وسعت عنایت فرماید.

(سؤال) شخصی در لندن می‎باشد و کارش این است که گوشت خوک را خریده و بعد در لابلای پیتزا به صورت پخته به افراد غیر مسلمان می‎فروشد. حکم آن را بیان فرمایید؟

(جواب:) خداوند روزی مسلمان را در امر حرام قرار نداده است. بجاست ایشان سعی کنند شغل دیگری را انتخاب کنند.

(سؤال) استفاده از کالاها و محصولاتی نظیر کوکاکولا، اینتل، فانتا و غیره که سرمایه داران اصلی آنها صهیونیست ها هستند چه حکمی دارد؟

(جواب:) اگر موجب ترویج و سلطه آنان نباشد مانعی ندارد.

(سؤال) مسلمانانی که در کشورهای غربی در سوپر مارکت ها و ساندویچ فروشی ها گوشت خوک را به آنان می‎فروشند، آیا این عمل جایز است ؟ آیا می‎تواند نیت کند که پولی که از آنها می‎گیرد در ازای نان و سالاد در داخل ساندویچ باشد؟

(جواب:) تهیه گوشت خوک و فروش آن به کفار محل اشکال است و خداوند روزی انسان مسلمان را در این قبیل معاملات قرار نداده است.

(سؤال) بنده در یکی از کشورهای خارجی دارای سوپر مارکت می‎باشم و در سوپر مارکت ها هم معمولا مشروبات الکلی جزء اجناس مغازه است. حکم خرید و

ناوبری کتاب