صفحه ۱۲۱

(سؤال) فردی مبلغی خمس به دفتر امام خمینی؛ بدهکار بوده و دستگردان هم کرده است، الان که می‎خواهد آن را به مرجع فعلی بدهد چه مقدار باید بدهد؟

(جواب:) بنابر احتیاط قدرت خرید پول را در وقت حساب در نظر بگیرد و همچنین در سایر بدهکاری ها.

(سؤال) علمای عظام - همگی - فتوا می‎دهند که تصرف در سهم امام بدون اجازه مراجع جایز نیست، لطفا دلیل آن را مرقوم فرمایید؟

(جواب:) ائمه (ع) خمس را به خود نسبت داده اند: "لی منه الخمس"وسائل الشیعة، ج 9، ص 500، ابواب ما یجب فیه الخمس، باب 8، ح 2 و 3. و از خمس به عنوان حق الاماره یاد شده، پس طبعا خمس باید به نایب امام پرداخت شود و او آن را در مصارف لازم صرف کند.

خمس اتومبیل

(سؤال) این جانب سه مرتبه در سال های گذشته خودروی شخصی ام را فروخته و خودروی دیگر خریده ام؛ آیا در زمان فروش هر خودرو باید خمس پرداخت کنم ؟ البته خرید و فروش ها به خاطر خرید خودروی بهتر بوده و شغلم خرید و فروش خودرو نبوده است.

(جواب:) چنانچه خودروی بهتر در شأن شما باشد خمس ندارد.

(سؤال) این جانب مستأجرم و از بابت رهن و اجاره مبلغی را به عنوان ودیعه و یا قرض الحسنه به صاحبخانه داده ام. لطفا بفرمایید از بابت محاسبه خمس مبلغ فوق چه حکمی دارد؟

(جواب:) راه صحیح مسأله این است که خانه را به قیمتی ولو نازل اجاره کنید و در ضمن عقد اجاره، شرط کنید که مبلغی را قرض الحسنه به طرف بدهید و اگر تهیه خانه مسکونی شما متوقف باشد بر قرض الحسنه مذکور، بعید نیست فعلا مؤونه محسوب شود و پس از باز پس گرفتن پول خمس آن را بدهید.

ناوبری کتاب