صفحه ۴۱۹

(سؤال 2320) آیا برای فرزند تحصیل رضایت والدین در انجام مستحبات و شعائر اسلامی لازم است ؟

جواب: باید فرزند موجبات رنجش و آزار والدین خود را فراهم نکند؛ بلی اگر آنها دستور ارتکاب حرام یا ترک واجب بدهند، اطاعت خدا مقدم است.

(سؤال 2321) پدری دارم 65 ساله که به هیچ صراطی مستقیم نیست، به خاطر شرایط مالی که در ایران داشتند ایشان و مادرم را به آمریکا آوردم و پس از شانزده سال درس خواندن و تحمل هر کاری وضعم نسبتا خوب شد. اما آنها مخصوصا پدرم اخلاق بچه گانه دارد و من حتی المقدور از آنها مواظبت می‎کنم. اگر ممکن است چند جمله از صله رحم و محبت به پدر و مادر از نظر اسلام برای من بگویید.

جواب: در قرآن کریم می‎خوانیم: (و قضی ربک ألا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا)سوره اسراء (17): آیه 23. خداوند در این آیه شریفه پس از سفارش به توحید و عبادت خدا، به احسان نسبت به والدین سفارش می‎کند. و در حدیثی وارد شده که روزی رسول خدا(ص) در بین اصحاب خود سه بار فرموده اند: "رغم أنفه" یعنی بینی او به خاک مالیده شود و هلاک گردد. عرض کردند یا رسول الله به چه کسی نفرین می‎کنید؟ فرمودند: به کسی که پدر و مادر یا یکی از آنان را درک کند و بهشت را برای خود نخرد. منظور آن حضرت این است که از راه برخورد با اخلاق حسنه و خدمت و احسان به پدر و مادر انسان می‎تواند بهشت خداوند را برای خود به دست آورد.

حقوق همسایه

(سؤال 2322) شخصی در ملک یا حریم املاک خود درخت غرس می‎کند، اما احیانا سایه یا ریشه درخت به همسایه ضرر وارد می‎کند و بعضا از آب همسایه تغذیه می‎شود و مقدار ضرر یا تغذیه برحسب مناطق مختلف تفاوت دارد؛ حکم شرعی آن چیست ؟

ناوبری کتاب